Pobity biskup, który wybacza. Uprowadzony przez islamskich ekstremistów

„Kominiarki, trzy strzały i kałasznikowy. To były pierwsze rzeczy, które zauważyłem” – pisze w swojej książce „Porwany w Iraku” biskup Saad Sirop Hanna. Choć duchowny przekonuje, że islam i chrześcijaństwo mogą współistnieć w zgodzie, w jego opowieści o uprowadzeniu nieraz burzy się krew w żyłach.

Gdy 14 sierpnia 2006 roku po niedzielnej Mszy świętej ojciec Hanna został zatrzymany przez muzułmańskich ekstremistów, wiedział, że to nie jest zwykły napad. Następne 28 dni jego życia były pełne dynamicznych wydarzeń, cierpienia i nadziei. Jeśli dla chrześcijanina miłosierdzie wydaje się abstrakcyjne lub trudne, to spotkanie z „porwanym w Iraku” może przynieść wiele zrozumienia. Porywacze uprowadzili duchownego jako szefa lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej. Wyznawcy Chrystusa doświadczają na tamtych terenach coraz gorszego traktowania, a nawet  prześladowań. Ani wyzwiska, ani groźby, ani dotkliwe bicie nie złamały ojca Hanny i nie zmusiły do porzucenia wiary katolickiej na rzecz islamu – a o to porywaczom chodziło. „Skuliłem się w kłębek w kącie i przed każdym ciosem osłaniałem się rękami uniesionymi nad głową, gdy tymczasem oni nie przestawali pytać [o zmianę wyznania – red.] i wymierzać ciosów” – opisuje biskup w relacji. „Kiedy kolejny z ciosów wymierzono mi prosto w plecy, wygiąłem tułów w obawie, że połamią mi kości i spowodują trwałe kalectwo” – wspomina.
Trudno nie wzburzyć się z powodu takiego traktowania. Czy więc świat islamski nie potrzebuje zachodniej krucjaty, która zrobiłaby porządek w niespokojnym świecie muzułmanów? – Bliski Wschód potrzebuje miłości, potrzebuje przede wszystkim stabilności i współpracy – mówi „Gazecie Polskiej” ojciec Hanna. Czyżby? Czytelnicy naszego tygodnika wiedzą o scenach z udziałem muzułmanów w miastach zachodniej Europy, a widok rozwrzeszczanych i zuchwałych Arabów drwiących z europejskich wartości nie napawa sympatią.

Czego potrzebują muzułmanie
A jednak...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: