Nauczyciel zamieni się z krową?. Jak eksploatujemy zwierzęta

Do szaleństwa doprowadziła nauczycieli zapowiedź Prawa i Sprawiedliwości, które rzuciło pomysł dopłat do krów i świń hodowanych w tradycyjny sposób. Niektórzy sugerowali nawet, że chcieliby zamienić się z bydłem. Nie wiedzą, o czym mówią.

Z pewnością każdy był kiedyś na boisku piłkarskim lub oglądał mecz. Zwykle podczas spotkania biega po nim 23 facetów. Gdy sześciu z nich stanie w środku pola, komentatorzy stwierdzają, że nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie przyjąć piłkę i zagrać ją do partnera, dlatego sugerują mocne kopnięcie do napastników z tzw. pominięciem drugiej linii. A teraz proszę sobie wyobrazić, że na boisku umieszcza się… 520 krów. Nie da się? Witamy w przemyśle spożywczym.

Polska malizna
To była swego czasu jedna z największych obór w Polsce. Otwarta w 2012 roku robiła wrażenie na wszystkich. 106 metrów długości i 43 metry szerokości dawały jej status ogromnej jak na polskie warunki. „Docelowo w nowej oborze znajdzie się 520 sztuk krów mlecznych z ośmioma robotami udojowymi VMS firmy DeLaval” – pisał portal farmer.pl. Oznacza to, że na jedną krowę przypada prawie 9 metrów kwadratowych. Obok budynku znalazł się ogromny zbiornik na gnojowicę o wysokości 8 metrów i średnicy 22 metry. W 2012 roku szacowano, że gospodarstwo osiągnie wydajność 3,5 mln litrów mleka rocznie. Robi wrażenie? Wszystko zależy, jaką skalę się przyjmie. W ubiegłym roku poinformowano, że Chińczycy planują budowę największej fermy krów na świecie na… 100 tys. krów, które mają produkować 800 mln litrów mleka rocznie. Nasze gospodarstwa na szczęście nie robią wrażenia, jeśli chodzi o wielkość, bo to wciąż duża zaleta, chociaż rzeczywiście te mniejsze po prostu znikają. Jak pisał Zbigniew Litwińczuk w „Przeglądzie hodowlanym” w 2014 roku: „Liczba gospodarstw utrzymujących bydło zmniejszyła się w latach 1996–2010 o ponad 60%, tzn. z 1374 tys. do 454 tys., przy znacznie mniejszym tempie spadku pogłowia krów –...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: