Od „olszewika” do cyngla „Wyborczej”. „Pierwszy pistolet Czerskiej”

Wojciech Czuchnowski nazywa rządzącą partię „organizacją mafijną”, w mediach społecznościowych kolportuje zaś najgorszy ściek i fake newsy. Ale mało kto pamięta, że ten naczelny pałkarz „Wyborczej” był swego czasu orędownikiem lustracji, zwolennikiem rządu śp. Jana Olszewskiego, a doświadczenie zbierał w konserwatywnym środowisku dziennikarskim.

Nie ma przypadku w tym, że nudny medialny serial ze spółką Srebrna, niedoszłą budową wieżowca K-Towers i nagraniami z udziałem Jarosława Kaczyńskiego kręci właśnie Wojciech Czuchnowski. Niemal od początku kariery w „Gazecie Wyborczej” jest on bowiem człowiekiem od brudnej roboty. Przesadzam? Niekoniecznie. Tam, gdzie trzeba uderzyć w „element prawicowo-wywrotowy”, tam pojawia się Czuchnowski (czasami do pary z Agnieszką Kublik). To, co łączy ten duet, to nieskrywana nienawiść do PiS. Oboje cieszą się zasłużoną opinią „cyngli”, którzy pociągną za spust w kierunku wybranych „wrogów” salonu.

Czas konserwatysty
Cofnijmy się jednak w czasie. Jest czerwiec 1992 roku, Wojciech Czuchnowski pracuje w „Czasie Krakowskim”. „Czas” był konserwatywną przeciwwagą dla „Gazety Wyborczej”, która od 1990 roku dryfowała od bezstronnego dziennika w stronę środowiska Tadeusza Mazowieckiego i przeciwników lustracji. 4 czerwca dochodzi do odwołania rządu Jana Olszewskiego. Iskrą, która podpaliła lont, była lista tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, a na niej nazwisko Lecha Wałęsy. Czuchnowski należał wówczas do stronników Olszewskiego, śmiało można go nazwać „olszewikiem” – zwolennikiem lustracji i dekomunizacji. Tymczasem „Gazeta Wyborcza” pisze w tym czasie o rzekomym puczu wojskowych, inspirowanym przez ministrów Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego – wszystko po to, by nie doszło do obalenia rządu Olszewskiego, a Lech Wałęsa trafił do więzienia.
„Pomiędzy tendencyjnością a kłamstwem granica jest cienka. (...) W ciągu kilkunastu dni »Gazeta Wyborcza« ową...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: