Facebook płaci 20 dolarów za naszą prywatność

Facebook płaci wybranym użytkownikom nawet 20 dolarów miesięcznie za możliwość szpiegowania ich telefonów i umieszczonych na nich danych – takie informacje podał serwis TechCrunch. To kolejne kontrowersyjne działanie tego społecznościowego giganta w obszarze polityki prywatności.

Chyba większość z nas ma już świadomość, że żyjemy w czasach, w których jedną z najcenniejszych wartości są prywatne informacje o nas. Na łamach „GP” pisaliśmy już, jakie wrażliwe dane zbiera na nasz temat Facebook. Niespełna dwa lata temu opublikowaliśmy listę rzeczy, które wie o nas popularny serwis społecznościowy. Znalazły się na niej m.in. informacje na temat powierzchni naszego mieszkania lub domu, zdolności kredytowych, jakim samochodem jeździmy, gdzie najchętniej spędzamy czas, z kim najczęściej się spotykamy. Z kolei w zeszłym roku informowaliśmy, że Facebook jest w posiadaniu także dat, numerów telefonów, imion i nazwisk, a nawet czasu rozmów wykonywanych z telefonu, na którym zainstalowano aplikację. Co więcej, zwykły użytkownik nie ma możliwości usunięcia poufnych informacji z bazy danych gromadzonej na nasz temat przez portal Zuckerberga.

Minęło kilka miesięcy i znowu podejście tego giganta społecznego do polityki prywatności wzbudziło liczne kontrowersje na całym świecie, a to za sprawą tzw. Project Atlas. Serwis Tech Crunch opublikował informację, że Facebook oferuje swoim użytkownikom po 20 dolarów miesięcznie za możliwość dogłębnego prześwietlania ich aktywności w internecie. Chodzi o aplikację Facebook Research, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również wśród nieletnich. Wystarczy jedynie zainstalować dedykowaną aplikację i już możemy zwrócić się o „facebookowy social”. Twórcy oprogramowania opracowali ją w ten sposób, aby na bieżąco raportowała naszą lokalizację, przeglądane strony w sieci, filtrowała maile, wiadomości na komunikatorach i SMS-y, a nawet robiła zrzuty ekranów. Rzecznik Facebooka poinformował, że zbierane...
[pozostało do przeczytania 12% tekstu]
Dostęp do artykułów: