„M” jak Merkel, May, Macron, Modi, Morawiecki…

Już dwóch premierów w Europie – i to z unijnej Big Four − wyleciało w powietrze, gdy z własnej woli wdepnęli na minę z napisem „referendum”. Jednym z nich był przedstawiciel słonecznej Italii, socjalista Matteo Renzi, drugim reprezentant deszczowego Albionu, David Cameron.

Obaj młodzi – Włoch miał wtedy 41 lat, a Anglik − 49. Jednak między Republiką Włoską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest taka różnica, że włoskie głosowanie powszechne w sprawie reformy państwa katapultowało Renziego, a jego następca Paolo Gentiloni też poległ w wyborach. W odróżnieniu od Italii następczyni Camerona, premier Jej Królewskiej Mości Theresa May, jeszcze się trzyma, choć przegrała dwa kluczowe głosowania w House of Commons w sprawie brexitu. Wygrała jednak votum zaufania dla siebie i dzięki temu w dwóch największych krajach Unii Europejskiej rządzą kobiety. Oczywiście chodzi o Niemcy – pierwszą panią M., czyli Merkel, i Brytanię, jakby trochę mniejszą niż dotąd, i drugą panią M., czyli May. Francją rządzi pan M., czyli Macron. Jak mam wybierać, to znacznie bardziej od Macrona wolę Merkel, mimo całego mojego krytycyzmu odnośnie do jej polityki imigracyjnej, Nord Streamu, Jugendamtów i braku statusu mniejszości narodowej dla Polaków w RFN. Z kolei od Merkel wolę May, która jest przykładem na to, że stanowisko szefa MSW może być prawdziwą trampoliną. Czy wie o tym Joachim Brudziński? Albo Mariusz Błaszczak?

To, że litera „M” jest jak „MOC”, wie na pewno inny premier jednego z największych krajów w UE, czyli Polski. On nawet jest „double M”, czyli podwójne „M”. Można wręcz powiedzieć, że z pierwszej szóstki największych państw UE (liczę Wielką Brytanię, bo formalnie brexitu nie było), tylko dwóch nie ma nazwiska na literę „M”. To nowi premierzy Włoch, Giuseppe Conte, i Hiszpanii, Pedro Sánchez Pérez-Castejón.

Jest jeszcze jeden kraj z tych najbardziej znaczących, choć co prawda nie z UE, którego szef...
[pozostało do przeczytania 15% tekstu]
Dostęp do artykułów: