Minister Sikorski i jego sekrety. Co (i kogo) zdradził Sikorski w książce

Kto stał za smoleńską misją Tomasza Turowskiego? Dlaczego Rosjanie z Kaliningradu są lepsi od Litwinów? Który znany dyplomata trudnił się, według Sikorskiego, szpiegostwem? Wreszcie – gdzie w Polsce przesłuchiwano Arabów i jak Wałęsa skompromitował się przed Obamą? Najnowsza książka Radosława Sikorskiego stanowi najlepszy dowód na to, że polityk PO kompletnie nie nadawał się do kierowania polską dyplomacją.

„Poważne państwo nie przeprowadza reform swoich służb specjalnych w taki sposób, że traci się kontakt z agenturą, a ludzi, którzy Polsce zaufali, wystawia się na infamię lub naraża na niebezpieczeństwo (…). Poważni przedstawiciele naszych najważniejszych sojuszników mówili mi potem latami, że nie rozumieją tego polskiego genu autodestrukcji i że z krajem, który tak traktuje swoje tajemnice, oni własnymi tajemnicami dzielić się nie mogą” – pisze w książce pt. „Polska może być lepsza” Radosław Sikorski. We fragmencie tym chodzi mu, rzecz jasna, o likwidację WSI przeprowadzoną przez Antoniego Macierewicza.
Szkopuł w tym, że były szef MSZ w rządzie PO – wysuwając absurdalne zarzuty wobec Macierewicza – sam dopuścił się karygodnych niedyskrecji. Godzących zarówno w opisywane przez niego osoby, jak i w polską politykę zagraniczną.

Moskwa może być zadowolona
Po przejęciu władzy przez PiS w ciągu kilkunastu miesięcy udało się Polsce znacząco poprawić relacje z Litwą – krajem, z którym łączą nas wielowiekowe związki historyczne i kulturowe oraz śmiertelne zagrożenie rosyjskim imperializmem. Kulminacją Dobrej Zmiany w stosunkach polsko-litewskich były gesty przyjaźni, jakie nasz sąsiad zademonstrował w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
I właśnie w chwili, gdy dialog między Warszawą a Wilnem jest tak płynny, były szef polskiej dyplomacji – opisując w swej książce głównych sąsiadów i partnerów Polski – twierdzi: „Litwa od lat gra nam na nosie w kwestii praw mniejszości...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: