Sędziowie chcą zatkać usta dziennikarzom. Zademonstrowali własną niekompetencję

W tym procesie rozstrzyga się, czy sędziowie będą mogli zatkać usta dziennikarzom. Drugiej stronie chodzi o to, by zawalić media, gazety sprostowaniami, wtedy nikt już nie odważy się krytykować sędziów – mówił szef „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz o procesie, jaki wytoczyło mu 38 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Nie spodobał się im autoryzowany wywiad „GP” z premierem Mateuszem Morawieckim. Pełnomocnicy sędziów na sali sądowej zamiast odnosić się do procesu o sprostowanie, woleli snuć opowieść o trwającej nagonce na sędziów i złej atmosferze politycznej.

– Wolność słowa jest ewidentnie zagrożona przez sądy w Polsce, które wywodzą się z systemu komunistycznego. Sądy, w których działają funkcjonariusze dawnego systemu albo ich wychowankowie. Najbardziej przerażające jest nawet nie to, że orzekają dawni agenci służb, lecz to, że nowe pokolenie przejmuje od nich maniery. Uważa, że cenzura to coś dobrego – mówił Tomasz Sakiewicz po precedensowym procesie, w którym grupa 38 sędziów z Krakowa z Waldemarem Żurkiem i Beatą Morawiec na czele domaga się od niego sprostowania przez „Gazetę Polską” autoryzowanego wywiadu, w którym premier odniósł się krytycznie do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Prostowali, choć w tekście nie było o nich mowy
Na sali Sądu Okręgowego w Warszawie 28 grudnia pojawili się przedstawiciele sędziów z Krakowa – rzecznik stowarzyszenia Themis Dariusz Mazur i sędzia Edyta Barańska. Ich pełnomocnicy Michał Wawrykiewicz i Sylwia Gregorczyk-Abram to znani warszawscy adwokaci, którzy założyli stowarzyszenie #WolneSądy i prowadzą aktywne działania przeciwko wprowadzanej reformie sądownictwa.
Podczas rozprawy mecenas Sławomir Sawicki wykazywał, że sędziowie pozywający „GP” nie byli upoważnieni do wnoszenia o sprostowanie, bo w tekście wywiadu nie ma o nich mowy. Drugi z pełnomocników szefa „GP” mecenas Hubert Kubik, odnosząc się do wcześniejszych mów końcowych strony powodowej,...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: