Szansa na dodatkowe pieniądze na starość. PPK – dodatkowy filar systemu emerytalnego

Pracownicze Plany Kapitałowe – tak nazywa się nowy system oszczędzania na przyszłą dodatkową emeryturę, poza tą wypłacaną przez ZUS. Będzie mogło z niego skorzystać 11,5 mln Polaków pracujących na etacie.

Jest to druga próba stworzenia systemu, który daje szansę na wyższą emeryturę dzięki dodatkowym pieniądzom z PPK. Tym razem będą to środki prywatne, podlegające dziedziczeniu i nie będą mogły być, jak zapewnia rząd, zabrane przez państwo, jak to miało miejsce w przypadku OFE. Podpisana przez prezydenta ustawa wydaje się być atrakcyjna tak dla pracowników, jak i pracodawców. Skorzystać ma też państwo, bo ze zgromadzonych składek powstanie olbrzymi kapitał, liczony w miliardach złotych, który posłuży krajowym inwestycjom. – Pracownicze Plany Kapitałowe to z pewnością jedna z największych reform gospodarczych po 1989 roku w Polsce. Jestem przekonany, że jest to reforma, która dotyczy jednego z najważniejszych obszarów na przyszłość – bezpieczeństwa finansowego Polaków w sytuacji, kiedy społeczeństwo się starzeje i trzeba przeciwdziałać tym negatywnym trendom – ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. PFR przygotowywał cały program PPK.

Zasady będą proste
PPK wystartuje 1 lipca 2019 r. i będzie wprowadzany stopniowo w zależności od wielkości zatrudnienia w danej firmie czy instytucji. Ustawa zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program zostają zaangażowani pracownicy, pracodawcy oraz państwo. Dotyczy on osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. A zatem każda taka osoba, która zapisze się do PPK (zapewniona jest dobrowolność uczestnictwa), co miesiąc będzie mogła odkładać od 2 do 4 proc. swojego wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacć będzie składkę w wysokości od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK może osiągnąć nawet 8 proc.
Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: