Upadek operacji Izrael, czyli rosyjska agentura przegrywa. Przestaliśmy być emocjonalnym przedszkolakiem

Podmienić obóz niepodległościowy, przeciwstawiający się antypolskim planom Rosji i Niemiec, czerpiący z tradycji Kościuszki, Traugutta, Piłsudskiego, Pileckiego, Łupaszki i Lecha Kaczyńskiego, na jego karykaturę, skarlałego potworka pomstującego na Izrael i banderowców według scenariusza Władimira Putina – taki był cel operacji, która rozgrywała się w ostatnich miesiącach. Znakomite porozumienie zawarte między Polską i Izraelem przekreśliło ten scenariusz.

Przeciwnicy obozu niepodległościowego chętnie wyolbrzymiają ustępstwa PiS w ustawie o IPN, natomiast udają, że nie czytali wspólnej deklaracji premierów Polski i Izraela, która jest naszym wielkim sukcesem. Antypolonizm potępiony tak jak antysemityzm, mówienie o polskich obozach koncentracyjnych to kłamstwo pomniejszające winę Niemiec, Holocaustu dokonały nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia, Polskie Państwo Podziemne i Rząd RP na uchodźstwie zachowywały się w sposób godny uznania – pod tymi twierdzeniami podpisał się premier Izraela.
Jarosław Kaczyński w rozmowie z Katarzyną Gójską wskazał, że „dzięki temu porozumieniu uzyskujemy więcej, niż byśmy byli w stanie osiągnąć dzięki zapisom nowelizacji ustawy o IPN”. Teraz każde kłamstwo na temat polskiej historii w czasie II wojny światowej będzie atakiem na wspólną wykładnię Polski i Izraela w tej sprawie. Ale twierdzę, że porozumienie to przyczyniło się do czegoś, być może, jeszcze ważniejszego. Unicestwienia wspomnianej próby zmiany programu obozu niepodległościowego pod dyktando Moskwy. Ta próba wymaga szerszej, w jakiejś mierze pionierskiej, analizy.

Nowe kłamstwa w miejsce starych
Najważniejszym, co udało się nam w ostatnich latach, jest zmiana mentalności Polaków, w szczególności młodych, z postkolonialnej na niepodległościową. Przez większość trwania III RP dominowała ta pierwsza – gdy ktoś ważny z innego kraju na nas tupnął,...
[pozostało do przeczytania 82% tekstu]
Dostęp do artykułów: