Nie chcę takiej szkoły

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w wielu berlińskich podstawówkach doszło do gwałtów na ośmioletnich dzieciach. Za każdym razem sprawca łapał ofiary w szkolnej toalecie. Gwałciciel był ewidentnie kimś z zewnątrz. A teraz zagadka – jaka była reakcja władz miasta i komitetów rodzicielskich? A taka, że gwałty jak najbardziej zasługują na bezwzględne potępienie, ale zastosowanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, pozamykanie szkół przed intruzami, uszczelnienie wszystkich wejść i dołożenie wszelkich starań, by nawet mysz nie mogła się prześlizgnąć – absolutnie nie wchodzi w grę.

W końcu nie chcemy, by nasze dzieci uczęszczały na zajęcia w otoczonych fosą warowniach – tak brzmiała riposta władz stolicy. Co znamienne, argumenty tego rodzaju pojawiają się za każdym razem, gdy się okazuje, że szkolna rzeczywistość znacznie odbiega od ideału. Przy czym konkretne przypadki mogą równie dobrze dotyczyć zachowań agresywnych między samymi uczniami, jak i sytuacji o wiele poważniejszych. Szkopuł w tym, że takie historie rzadko wychodzą poza szkolne mury i przedostają się do mediów.

W Berlinie co dzielnica, to inny problem, w niektórych szkołach warunki życia i koegzystencji bardziej przypominają scenariusze horrorów niż atmosferę placówek oświatowo-wychowawczych. Rzeczywistość może przerażać – szkoła jest często miejscem, gdzie zarówno uczniowie, jak i nauczający muszą radzić sobie z agresją i nienawiścią silniejszych od nich. Społeczeństwo zdążyło się już jednak do tego przyzwyczaić i znieczulić. Po serii gwałtów w szkolnych toaletach pojawił się pomysł, by w ramach wzmacniania bezpieczeństwa zatrudnić dozorców, którzy mieliby baczenie na wchodzących i wychodzących. Ktoś inny zaproponował, by wymienić stare zamki na lepsze, bardziej nowoczesne, wprowadzić obowiązkowe legitymacje dla odwiedzających, postawić przy bramie ochroniarza.

Okazało się jednak, że zastosowanie tych kilku rozwiązań jest dla władz landu zbyt kosztowne i nieopłacalne....
[pozostało do przeczytania 44% tekstu]
Dostęp do artykułów: