„Orka” odpływa. Stagnacja w kluczowym programie zbrojeniowym

W grudniu Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniło, że najpóźniej w styczniu zostanie wybrany podmiot, który dostarczy polskiej armii okręty podwodne w ramach programu operacyjnego „Orka”. Minęły trzy miesiące, a żadne wiążące decyzje nie zapadły. W zamian nowe kierownictwo resortu postanowiło wydłużyć całą procedurę, przez co wizja pozyskania nowych jednostek drastycznie się oddala.


27 grudnia 2017 r. w siedzibie MON w Warszawie, w obecności m.in. ówczesnego wiceministra Bartosza Kownackiego, podpisano umowę na dostawę do armii dwóch niszczycieli min typu „Kormoran” oraz okrętu ratowniczego z opcją zakupu drugiej tego typu jednostki. W trakcie konferencji wiceminister zapewnił o rychłej finalizacji programu operacyjnego „Orka” – drugiego z kluczowych dla sił morskich, związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych. Dwa dni później –29 grudnia – na stronie MON pojawił się komunikat poświęcony postępom w realizacji „Orki”. „Biorąc pod uwagę skomplikowanie systemu uzbrojenia, jakim jest okręt podwodny (…), resort obrony narodowej przyjął, że decyzja odnośnie wyboru partnera strategicznego w programie »Orka« zostanie podjęta w styczniu 2018 r.” – czytamy. Wybór miał nastąpić spośród trzech podmiotów: francuskiego koncernu Naval Group oferującego okręt typu Scorpène wraz z pociskami manewrującymi typu NCM firmy MBDA, niemieckiej firmy Thyssen Krupp Marine Systems (okręt typu 212CD) oraz szwedzkiego przedsiębiorstwa Saab Kockums (okręt typu A26).

9 stycznia doszło do zmian w rządzie. Antoniego Macierewicza zastąpił na stanowisku szefa MON Mariusz Błaszczak. Dymisje dosięgły również stanowisk wiceministrów (w tym Bartosza Kownackiego) i sekretarzy. Już w pierwszym przemówieniu minister Błaszczak zapewnił jednak, że będzie kontynuował misję swojego poprzednika i wdrażał rozwiązania, które zarekomendował minister Macierewicz. Mijały kolejne dni, konkretów brakowało, a wokół programu „Orka” zaczęły narastać medialne spekulacje....
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: