Strategiczna transakcja z zabójstwem w tle. „GP” ujawnia: czeski premier i interesy sprzed lat z płockim koncernem

Za rządów PO-PSL prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące korupcji przy okazji zakupu w 2004 r. przez PKN Orlen czeskiej rafinerii Unipetrol. Świadek, który miał mieć wiedzę o rzekomych łapówkach, został zastrzelony. Mordercy nigdy nie ujęto.

To była jedna z największych prywatyzacji w sektorze energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. 4 czerwca 2004 r. PKN Orlen podpisał umowę zakupu prawie 63 proc. akcji czeskiego giganta naftowego Unipetrol. Przy tej opiewającej na 14,7 mld czeskich koron (około 460 mln euro) transakcji z płockim koncernem współpracowała firma Andrieja Babisa. To czeski oligarcha słowackiego pochodzenia, późniejszy wicepremier i minister finansów. Obecnie – od grudnia 2017 r. – stoi on na czele tamtejszego rządu. Ta transakcja sprzed prawie 14 lat budziła jednak spore kontrowersje. Nie brakowało podejrzeń o korupcję. W Czechach sprawę badała nawet sejmowa komisja śledcza. Z kolei w Polsce od połowy 2005 r. śledztwo w sprawie podejrzenia korupcji prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. W ramach postępowania przesłuchała czołowych polskich i czeskich polityków uczestniczących w transakcji. Ostatecznie jednak postępowanie umorzono ponad siedem lat później, z końcem 2012 r. Główny świadek, mający posiadać rzekomą wiedzę o łapówkach, został zastrzelony w tajemniczych okolicznościach w Pradze. Do dziś nie ujęto jego mordercy. „Gazeta Polska” ujawnia, co kryją akta krakowskiego śledztwa.

Projekt „Karol”
13 stycznia 2003 r. PKN Orlen zdecydował o zakupie czeskiej narodowej rafinerii Unipetrol. Projekt „Karol” – jak go nazwano – był pomysłem stojącego wówczas na czele płockiego koncernu Zbigniewa Wróbla. Należał on do grona zaufanych ludzi ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W ramach projektu „Karol” o zawarcie umowy z płockim koncernem ubiegała się czeska firma Seta Invest, kierowana przez Frantiszka Mrazka. Dzięki swoim relacjom w Pradze miała pomóc w sprawnym...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: