Święta bezpieczne, święta tragiczne

Standardowe życzenia „Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia” przestały być we współczesnej Europie sloganem, a stały się pobożnym życzeniem. Przed rokiem w Niemczech zginął polski kierowca ciężarówki. Do dzisiaj pamiętam ten smutek, ale też poczucie obrzydliwości, gdy niemieckie media w haniebny sposób podkreślały przez długie godziny po zamachu fakt, że ludzi rozjeżdżał „samochód na polskich numerach”, nie zająknąwszy się nawet początkowo o narodowości i religii zamachowcy!

Teraz słyszymy a to informacje o udaremnionym zamachu na kolejny świąteczny jarmark w Niemczech, a to o odnalezieniu amunicji. Ludzka natura ma to do siebie, że mimikrę, czyli dostosowanie się do każdych okoliczności, opanowała w stopniu doskonałym. Zatem powszednieją nam już informacje o islamskich zamachach terrorystycznych na naszym kontynencie, przyzwyczajamy się do nich, tak jak Polacy kiedyś zmuszeni byli żyć pod karabinem niemieckiego czy sowieckiego okupanta. Tylko Święta w Polsce będą na pewno bezpieczne. Zapewne nie tylko w tym roku. U nas nawet najliczniejsze imprezy rozrywkowe, koncerty, mecze, mają z jednej strony ochronę dużo mniejszą niż te na Zachodzie, a z drugiej, generują stres również wielekroć niższy niż te na zachód od Odry.

Święta Bożego Narodzenia to czas nie tylko nabrania dystansu do codziennej gonitwy i znalezienie czasu na rozmowę z Bogiem albo choćby do Niego proszalny monolog. To także tradycyjnie czas refleksji o tych, których z nami nie ma. Tych, z którymi łączyły nas więzy rodzinne czy silne więzy przynależności do tej samej Ojczyzny. Bo jest dobrą polską tradycją wspominać tych, którzy odeszli, nie tylko raz w roku na Wszystkich Świętych, Zaduszki, ale też przy wigilijnym stole. To jedna z bardzo wielu tradycji, która konstytuuje polskość i decyduje o naszej odrębności.

A zatem „Lulajże Jezuniu”. Oraz „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Wreszcie góralska „Jezus malusieńki”, tkliwa szczególnie. I to nasze zasłuchanie...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: