Zdrojewski, przeproś „Big Zbiga”! Sąd przyznał racje Zbigniewowi Rybczyńskiemu

Pierwszy polski laureat Oscara Zbigniew Rybczyński wygrał ostatecznie w sądzie z byłym ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Sprawa malwersacji przy Centrum Technologii Audiowizualnych, które miało szanse stać się polskim „Hollywood postprodukcji”, wciąż pozostaje niewyjaśniona.


Były minister kultury Bogdan Zdrojewski musi ostatecznie publicznie przeprosić światowej klasy filmowca i reżysera Zbigniewa Rybczyńskiego. Chodzi o proces, który toczy się od 2013 r. Artysta wytoczył go ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu za wypowiedź opublikowaną w „Gazecie Wrocławskiej”. Minister stwierdził, że laureat Oscara, będąc odpowiedzialnym za tworzenie we Wrocławiu ultranowoczesnego studia filmowego, domagał się, aby Zdrojewski zatrudnił jego żonę na stanowisku dyrektorskim. Zdrojewski podtrzymał swoje zdanie przed sądem. Według Rybczyńskiego sprawa wyglądała inaczej. Zmiana nazwy stanowiska, które objęła żona reżysera, była według niego związana ze zmianami organizacyjnymi w Centrum. W 2015 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że minister musi przeprosić reżysera na łamach dziennika, któremu udzielał wywiadu. Zdrojewski złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. 16 października Sąd Najwyższy ją odrzucił, czym uprawomocnił wyrok Sądu Apelacyjnego.

Rybczyński twierdzi, że wypowiedzi ministra mają drugie dno i jest to część nagonki na niego, którą rozpętano, gdy ujawnił malwersacje finansowe przy budowie centrum filmowego CeTA we Wrocławiu.

O nieprawidłowościach w CeTA filmowiec informował ówczesne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już w 2012 r. „Poprosiłem o dostęp do wszystkich dokumentów Wrocławskiej Wytwórni Filmowej oraz projektu, nad którym pracowałem. Odkryłem, że są tam lewe umowy na kilkaset tysięcy złotych (...), na przykład umowy wystawiane na ludzi, którzy tu nie pracowali” – mówił Rybczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”. – Malwersacje są o wiele większe. To, co odkryłem, to był czubek góry...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: