Komunistyczne dinozaury i polski porządek

Istniejąca od 23 lat francuska telewizja LCI (La Chaîne Info) nadała właśnie program, jak to imigranci ubogacają życie Francji i Francuzów i jakie fajne jest multi-kulti. Przełączam kanał. Wiem swoje. Ciekawe, jak wytłumaczyć emigrację starszych Francuzów z małych miasteczek, gdzie rośnie muzułmańska Europa – do Kanady, USA, do krewnych tam mieszkających? Tam starszym paniom z Francji nikt nie zerwie krzyżyka z szyi. Jeszcze.

LCI mogę oglądać wśród blisko setki kanałów w telewizorze w moim gabinecie w Brukseli. Wyłączam zatem i udaję się piętro niżej. Tam w skrzydle Parlamentu Europejskiego nazwanego na cześć niemieckiego polityka Willy’ego Brandta są biura eurodeputowanych partii komunistycznych z różnych krajów. Siedzą tam ludzie z niemieckiej „Die Linke”, przy czym niemała część z nich bezpośrednio wywodzi się z ortodoksyjnej partii wschodnioniemieckich komunistów z NRD – SED. Są Hiszpanie, zarówno stricte komunistyczne dinozaury, jak też z nowej formacji Podemos (po hiszpańsku „Możemy”). Tak, tej samej, której członkiem jest burmistrz Barcelony – wielka zwolenniczka imigrantów, która nie chciała ustawienia blokad w stolicy Katalonii na Rambli, a więc w miejscu, gdzie doszło do zamachu w sierpniu tego roku. Są Grecy z Syrizy ‒ lewicy postkomunistycznej, ale też z ortodoksyjnej kompartii Hellady. Są również marksiści-leniniści z Portugalii.

Obserwuję rozwieszone przez deputowanych ze skrajnej lewicy plakaty, patrzę na komunistyczne hasła-resentymenty i mam wrażenie, że wszedłem do wehikułu czasu i przeniosłem się parędziesiąt lat wstecz. Portugalscy komuniści uczcili 40. rocznicę rewolucji goździków i obalenia „prawicowej dyktatury” plakatem z sierpem i młotem, z napisem „Revolução de 25 de Abril” i czerwoną, a jakże, plamą rozbryzgującą się na cały świat. Komuniści hiszpańscy nie chcieli być gorsi. Plakat dla uczczenia 30. rocznicy ponownej legalizacji PCE (El Partido Comunista de España) poza hasłem „za Wolność i...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: