Andrzej Duda między niepodległością a Targowicą. Puzzle, w których nie pasuje jeden kartonik

Nie da się zrozumieć, dlaczego ktoś mający poparcie wszystkiego co młode, dynamiczne, oddolne, obywatelskie, rezygnuje z tego na rzecz poparcia dawnych potęg, które są przegniłe, upadające, wymierające, obciachowe, a na dodatek nie sprzyja im sytuacja w Europie. Nie da się wytłumaczyć, dlaczego prezydent Andrzej Duda rezygnuje z poparcia Twittera na rzecz wątpliwego poparcia TVN.

Andrzej Duda podejmie w najbliższych tygodniach decyzje, które zdecydują o całej jego przyszłości. Będą mieć też niemały wpływ na losy Polski i to, czy obóz niepodległościowy będzie mógł sprawnie przeprowadzić w Polsce przełomowe zmiany, czy też będzie musiał przezwyciężać blokowanie ich przez prezydenta.

Polska nie jest podzielona na dwie połowy
Zanim zastanowimy się nad motywacjami prezydenta, spróbujmy opisać, w czym może on obozowi niepodległościowemu zaszkodzić. Fundamentem niepodległościowego myślenia powinno być przekonanie, że Polska nie jest podzielona na dwie połowy. Tę tezę media zaczęły nam narzucać dopiero po zwycięstwie PiS.
Różnica pomiędzy obozem niepodległościowym a Targowicą polega na tym, że nasi wyborcy nie są w zasadniczych sprawach oszukiwani. Zarówno niepodległość, jak i obalenie postkomunistycznych sitw jest w osobistym interesie ich oraz ich dzieci. Tymczasem elektorat przeciwnego obozu w jakichś 90 proc. składa się z ludzi oszukanych, którzy głosują wbrew własnemu interesowi, bo media robią im wodę z mózgu.
Jedynym sposobem na zakopanie podziałów między Polakami jest wyparcie z życia społecznego Targowicy. Wtedy z tamtym elektoratem potrafimy się z czasem dogadać, choć odkrywanie przez niego polskiej tożsamości zapewne trochę potrwa.
Najważniejszym celem obozu niepodległościowego powinno być więc to, by Targowica już nigdy nie doszła do władzy, a tym samym działanie na rzecz eliminacji źródeł jej siły. Jego realizacją jest zarówno wyrzucenie postkomuny z sądów i wojska, jak i...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: