Zatonąć w meksykańskiej fali. Sielskie życie na Karaibach

„Polaco” w Meksyku brzmi dumnie. Mieszkańcy tego kraju, tak samo jak my, kochają Jana Pawła II. Drugim najbardziej rozpoznawalnym Polakiem jest… Grzegorz Lato, który grał w meksykańskiej lidze MX.

Czerwone i białe bandany na głowie, gołe torsy i opuszczone na biodra dżinsy. W świetle mrugającego neonu grupa młodych Meksykanów szarpie się przed pobliskim nocnym klubem. Srebrne zęby błyskają co pewien czas w ciemnościach, aż w końcu pojawia się nóż w rękach napastnika. To nie scena z gangsterskiego filmu, taki kadr utrwalił mi się w pamięci, gdy dojeżdżałem do hotelu na obrzeżach wypoczynkowego miasta Cancun.

Jak większość półwyspów na świecie, tak i Jukatan swoim kształtem przypomina język. Lądując na lotnisku w Cancun, które leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego, turysta trafia na niekończącą się imprezę, tańce i strefę resortów hotelowych. Nazwa miasta pochodzi od „Kaan kuum”, co u starożytnych Majów znaczyło „gniazdo węży”. Kto lubi, ten zostaje. W tequilowym raju na pewno zakręci mu się w głowie.

Jeśli zaś szukamy przygód i egzotyki, to szybko możemy dojechać do dwóch miasteczek: Playa del Carmen i Tulum. Słońce nie daje tu spokoju, upały przypiekają skórę w kilka godzin. Warto ochraniać ciało, aby nie przeleżeć w łóżku całego pobytu w Meksyku. Po godzinie podróży, przemierzając trzcinowe i wysuszone pola, biedne wsie, trafiamy do niegdysiejszej wioski rybackiej, a obecnie popularnego kurortu Playa del Carmen. Atrakcją tego miejsca na pewno jest nurkowanie w towarzystwie różnorodnych wodnych stworzeń oraz oglądanie niesamowitych podmorskich jaskiń. Widok jaszczurek nikogo nie dziwi, a wieczorem w hotelowym pokoju te stworzenia są pożyteczne, ponieważ zjadają uciążliwe dla człowieka owady.

W Tulum zaś znajdują się piramidy, prekolumbijskie ruiny Meksyku. To właśnie ta miejscowość jest najczęściej odwiedzana przez turystów z całego świata. Na 12-metrowym klifowym wybrzeżu wznoszą się budowle niczym z...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: