Wieści ze Wschodu

Zero wątpliwości

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Bloomberg Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że wszczęcie drugiej sprawy karnej przeciwko Michaiłowi Chodorkowskiemu jest zgodne z prawem.

Belgia z Niemcami

Premier Belgii Yves Leterme podczas wizyty w Moskwie spotkał się z Władimirem Putinem i prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Dyskutowano m.in. o możliwościach zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Belgii i tranzytu do krajów trzecich po uruchomieniu gazociągu Nord Stream.

Powrót wrogości?

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan nakazał zburzyć wznoszony symboliczny pomnik w pobliżu Karsu, który miał symbolizować przyjaźń między Armenią i Turcją. Erdogan zgłosił do tej budowli zastrzeżenia natury… estetycznej. Zdaniem komentatorów, działanie to może zamrozić proces normalizacji stosunków między dwoma krajami.

Islam na celowniku

Tadżykistan masowo zamyka meczety. W ostatnich dniach w Duszanbe zamknięto 10 meczetów, a pod koniec 2010 r. w Górskim Badachszanie – 28. Prezydent Tadżykistanu wymusił też powrót do kraju prawie tysiąca słuchaczy zagranicznych madrasów. Emomali Rachmonow stwierdził, że kształcą terrorystów.

Gigantyczny interes

Gazprombank uzyskał od rządu Nigru koncesje na poszukiwania i eksploatację uranu ze złóż Toulouk 2 i Toulouk 4. W zamian za to rosyjski inwestor przekaże rządowi Nigru 20 proc. udziałów w spółce, która zajmie się komercyjnym wydobyciem uranu.

Tendencja zwyżkowa

W ubiegłym roku niemiecki biznes umocnił swoje pozycje w Rosji. Do takiej konkluzji doszedł przewodniczący Wschodniego Komitetu ds. Niemieckiej Gospodarki Ekkhard Cordes, który zakomunikował, że w 2010 r. niemiecki eksport do Rosji, w porównaniu do roku poprzedniego, zwiększył się o 30 proc.

Skarga na Gazprom
...
[pozostało do przeczytania 4% tekstu]
Dostęp do artykułów: