Pippi Langstrumpf jako hakerka

Można mieć zasadnicze wątpliwości wobec takich kulturowych przebieranek. Tyle że krytyka zgodnie powtarza, że jeśli już, to właśnie reżyserowi amerykańskiej wersji – Fincherowi najbardziej się owa robota należała. To nie są puste słowa. Zanim Oplev nakręcił „Millennium…”, ba – zanim Larsson napisał trylogię o dziennikarzu i tajemniczej hakerce – to Fincher prezentował publiczności mroczne „Siedem” (1995 r.) Tamten film traktował o zbrodni dokonywanej podług biblijnych cytatów i o dwóch detektywach depczących mordercy po piętach. Potem był podobnie pomyślany „Zodiak” (2007 r.) Obie ekranizacje były zainspirowane przez prawdziwe wydarzenia w USA. Larsson musiał widzieć pierwszy z tych filmów. Dlatego, być może, mamy tu do czynienia z kulturowym wpływem biegnącym w obie strony.

Kino jest motorem takich procesów, buduje język uniwersalny. Uniwersalną jest też przygoda dziennikarza, który przegrywa proces z możnym kanciarzem i ląduje na marginesie życia zawodowego. W „Millennium…”, w „Dziewczynie z tatuażem” wydobywa go z owej izolacji senior rodu Vengerów (Plummer), żyjący w posiadłości rodzinnej na północy Szwecji. W przeszłości dokonało się tam porwanie (morderstwo) jego wnuczki, niepokojące echa owego wydarzenia docierają do starca do dziś.

Dziennikarz rusza do akcji, dołączy doń tytułowa dziewczyna z tatuażem, utalentowana hakerka, łamiąca bez trudu komputerowe kody. Przypomina Pippi Langstrumpf, tyle że jest ponura i bardzo psychicznie poobijana. Najpierw sprawdzi, prześwietli życie zawodowe i prywatne Blomkvista, potem wspomoże go w działaniu, a w finale uratuje mu życie. W istocie to ona, nie dziennikarz, jest bohaterem serii, to Rooney Mara kradnie Craigowi rolę, to na niej skupia się uwaga widowni.

Lisbeth Salander jest syntetycznym wizerunkiem kobiety skrzywdzonej i wyzwolonej. W następnych odcinkach serii nakręconych przez Szwedów poznajemy jej życiorys. To córka szpiega, który omal nie zginął w płomieniach. Tu film skupia...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: