Sukces Polish Herritage Day

„Trzymajmy się razem” – to jedno z haseł tegorocznych obchodów Dnia Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Wielkiej Brytanii.

W majowy weekend w Wielkiej Brytanii Polonia obchodziła swoje święto. Zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Dzień Polskiego Dziedzictwa to jedna z pierwszych inicjatyw tego typu. Zainteresowanie imprezą przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, polskich dyplomatów Krzysztofa Grzelczyka i Arkadego Rzegockiego i pokazało, że wbrew stereotypom Polacy na obczyźnie potrafią się zorganizować ponad podziałami. Kilkadziesiąt stowarzyszeń, polskie szkoły, przedsiębiorcy i całe rodziny entuzjastycznie odpowiedziały na zaproszenie ministerstwa, które zachęcało do upamiętniania wkładu Polonii w życie kulturalne Wielkiej Brytanii.

Jedna z największych uroczystości odbyła się 7 maja w Cambridge. Organizatorzy spodziewali się około 500 gości przez cały dzień, lecz już po 30 minutach ta liczba została przekroczona. W ciągu czterech godzin imprezy przewinęło się przez nią około 2 tys. osób. Dużą popularnością cieszyły się tam m.in. pokazy polskich tańców ludowych.

Polacy mieszkający w południowej części Wielkiej Brytanii przypomnieli Brytyjczykom bohaterską historię ORP Błyskawica. Tego roku przypada bowiem 75. rocznica obrony Cowes, gdzie właśnie załoga Błyskawicy odparła atak Luftwaffe, a następnie pomogła mieszkańcom miasta w gaszeniu pożarów i akcji ratunkowej. Uroczystościom towarzyszyło przybycie okrętu wojennego ORP Gniezno, regaty grupy YKP Londyn, parada z udziałem orkiestry polskiej marynarki wojennej, koncerty, warsztaty i wystawy. Dzięki inicjatywie Polaków powstał specjalny blog dedykowany wydarzeniom związanym z udziałem Polaków w II wojnie światowej (www.visitisleofwight.co.uk).

6 maja w Leeds odsłonięto pomnik poświęcony polskim żołnierzom, który stanął na Killingbeck Cemetry. W uroczystości wzięli udział polscy weterani wojenni. A w Manchesterze odbyła się...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: