Jeden z dziesięciu. O nanomedycynie i niedoszłym Noblu

Zrobił karierę naukową w USA, ale ciągle jest tam uważany za profesora z Polski. Za swoje odkrycia był dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie chemii i medycyny. Dzięki jego odkryciu czas przechowywania serca do transplantacji wydłużył się z 6 do 12 godzin.

– Z prof. Tadeuszem Malińskim poznaliśmy się pod koniec lat 80. w Stanach Zjednoczonych, gdzie Maliński mieszka i pracuje. Rozmawialiśmy zarówno o tym, co dzieje się w Polsce, jak i o jego naukowych osiągnięciach. Jestem pod wrażeniem odkrycia profesora dotyczącego mechanizmu działania pracy serca – wspomina Kornel Morawiecki, założyciel koła poselskiego „Wolni i Solidarni” oraz były opozycjonista. – Jestem mu szczególnie wdzięczny za wsparcie finansowe podziemia solidarnościowego w latach 80. – dodaje Morawiecki.

Tadeusz Maliński bywa w Polsce parę razy w roku. Do ojczyzny przyjeżdża głównie w celach zawodowych. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. To właśnie podczas ostatniego pobytu w Polsce miał okazję po latach zobaczyć się z Kornelem Morawieckim. – Spotkało się dwóch wielkich patriotów – mówi Joanna Grzybowska, dyrektor Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, która Tadeusza Malińskiego zna od lat.

Od połowy lat 90. prof. Maliński pracował z wybitnymi polskimi naukowcami medycyny, w tym z Ryszardem Gryglewskim (ostatnio nagrodzonym Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę), Zbigniewem Religą, który dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca, czy Markiem Radomskim i Marianem Zembalą kierującym badaniami naukowymi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Naukowcy opublikowali wiele prac, w tym opisujących metody minimalizacji zniszczeń spowodowanych zawałem.

Główne badania Tadeusza Malińskiego są prowadzone w Laboratoriach Nanomedycznych, zbudowanych za kilkanaście milionów dolarów przez Uniwersytet w Ohio. Sławę profesorowi chemii i biomedycyny przyniósł w 1991 r. pomiar...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: