Suplement zdrowia? Bezpieczeństwo pacjenta

Para starszych osób uśmiecha się do nas z ekranu telewizora. Z ich twarzy emanuje szczęście. Za chwilę poznajemy ich sekret: codziennie przyjmują cudowny preparat „z liści gravioli prosto z Peru”.

Tym razem młody człowiek siedzi na ławce w parku pod drzewem miłorzębu japońskiego. Popija napar z liści tej azjatyckiej rośliny. Przekonuje, że jest dobra na wszystko: chroni przed chorobami wieńcowymi, neurologicznymi, zaburzeniami pamięci, bólami głowy, a nawet redukuje szum w uszach. Polacy atakowani reklamami i zniechęcani przez długie kolejki do wizyt u lekarza chętnie sięgają po suplementy diety. Cudowne kapsułki, tabletki, kryształki i herbatki przyjmuje ponad 70 proc. dorosłych. Niemal połowa z nich stosuje je regularnie. Najczęściej podejmują decyzje o zakupie określonego produktu samodzielnie, nie konsultując się z farmaceutą ani z lekarzem.
– Jeżeli zdrowy człowiek połyka naraz nawet pięć tabletek zawierających np. wyciąg z marchwi, to nic złego się nie stanie. Organizm jest na tyle mądry, że wydali nadmiar tych substancji. Inaczej sprawa wygląda w wypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe. Przyjmowanie niektórych substancji może być bardzo niebezpieczne – mówi dr farmacji, były szef urzędu rejestracji leków Leszek Borkowski.

Wyjaśnia, że np. przyjmowanie suplementów z miłorzębu japońskiego przez chorego na raka może całkowicie zniwelować działanie leków onkologicznych. – Efekt jest taki, jakby pacjent w ogóle nie poddał się terapii – podkreśla Borkowski. Jeszcze bardziej niebezpieczne może się okazać przyjmowanie preparatów zawierających cynk, jak w przypadku reklamowanych szeroko produktów z gravioli. Jakiś czas temu panowała moda na zażywanie suplementów z cynkiem. Miał on przeciwdziałać rozrostowi prostaty. Badania wykazały, że jest zupełnie odwrotnie. Cynk powoduje rozrost gruczołu krokowego. Dlatego dr Borkowski apeluje, aby pacjenci onkologiczni nie sięgali po żadne preparaty bez konsultacji ze swoim...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: