Polish Heritage Day

Kilkadziesiąt organizacji polonijnych reprezentujących różne pokolenia emigracji weźmie udział w przygotowaniach do „Dni Polskiego Dziedzictwa” w Wielkiej Brytanii.

Projekt autorstwa dwóch dyplomatów, ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego i konsula Krzysztofa Grzelczyka, ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. W tym roku tzw. Dni Polskie przypadać będą na weekend 6 i 7 maja. Do końca miesiąca można jeszcze zgłaszać swoje projekty, na które przeznaczone zostaną specjalne dotacje. Do tej pory zarejestrowano ponad 50 takich projektów.

– Nie chcemy, żeby to były zamknięte pikniki, na których są tylko Polacy, chcemy, żeby tegoroczne obchody były atrakcyjne także dla Brytyjczyków – podkreśla w rozmowie z „Gazetą Polską” konsul RP w Wielkiej Brytanii Krzysztof Grzelczyk. – O udział w obchodach poprosiliśmy burmistrzów, radnych, polityków i urzędników. Wszyscy odpowiedzieli na nasz apel bardzo pozytywnie, niektórzy zadeklarowali nawet, że tego dnia wywieszą na maszty ratuszy polską flagę – relacjonuje. – Pragniemy, aby co roku, tak jak powszechnie w krajach anglosaskich świętuje się Dzień Świętego Patryka, w Wielkiej Brytanii obchodzić dzień polskiego dziedzictwa. Przypominałby o ogromnym dorobku Polski, o naszej obecności tutaj od wielu, wielu lat i o związkach pomiędzy naszymi krajami – podkreślał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Konsul Grzelczyk powołał m.in. Polonijną Radę Konsultacyjną, w skład której weszły środowiska reprezentujące różne poglądy i różne pokolenia polskiej emigracji. W obchody angażują się organizacje z różnych części UK. – To dobry pomysł, szczególnie teraz, po ostatnich napięciach związanych z Brexitem, który zmienił nastawienie Brytyjczyków do Polaków na Wyspach. Nawiązaliśmy już współpracę m.in. z Fundacją im. „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej” – chcemy przybliżyć naszym sąsiadom historię...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: