Pokłosie rewolucji arabskich - Kolejne triumfy islamistów

Salafici drugą siłą

Dotychczas zakończyły się wybory w 1/3 okręgów. Zwycięstwo potężnego Bractwa Muzułmańskiego było przesądzone od dawna. Niewiadomą była tylko jego skala. W ostatnich miesiącach doszło do kilku rozłamów w szeregach ugrupowania. Wielu członków wyrażało niezadowolenie ze zbyt bliskiej współpracy z coraz mniej popularnymi wojskowymi władzami tymczasowymi. Spekulowano, że na ostatniej prostej wynik wyborczy Bractwa mogą osłabić gwałtowne antyrządowe protesty, od których zbyt mocno się ono dystansowało.

Ostatecznie ugrupowanie zdobyło 36,6 proc. z dotychczas oddanych głosów, wyraźnie pokonując konkurencję. W kategoriach partyjnych nie jest to wynik imponujący. W dużo bardziej liberalnej Tunezji ideowo pokrewna Bractwu partia An-Nahda osiągnęła lepszy rezultat.

Jednakże w kategoriach ideologicznych pierwszy etap wyborów zakończył się przytłaczającym zwycięstwem islamistów. Drugie miejsce zajęła niespodziewanie radykalna partia Al-Nur, będąca polityczną emanacją egipskich salafitów – zwolenników skrajnej interpretacji islamu czerpanej z Arabii Saudyjskiej. Mimo swojej nowości na scenie politycznej uzyskała aż 24,5 proc. głosów. Do parlamentu weszła jeszcze umiarkowanie islamistyczna partia Al-Wasat z wynikiem 4 proc. Jeżeli kolejne etapy głosowania przyniosą podobne rezultaty, partie religijne uzyskają nawet 4/5 miejsc w parlamencie. Bractwo Muzułmańskie, które w czasach Mubaraka uchodziło za niebezpieczną siłę radykalną, w nowej rzeczywistości może stać się formacją wręcz umiarkowaną.

Ugrupowanie, mimo nie całkiem satysfakcjonujących je wyników, ma szanse uzyskać samodzielną większość parlamentarną, dzięki częściowo większościowej ordynacji wyborczej. Według nieoficjalnych informacji w I etapie zgarnęło aż 36 z 56 mandatów w tym systemie. W odbywającej się 5 grudnia turze uzupełniającej jego kandydaci w większości rywalizowali z politykami Al-Nur, dzięki czemu przejęli poparcie wyborców...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: