Rokowania na przyszłość – na garnuszku u cesarzowej Angeli

Liczy się kasa

Tusk podsumował polską prezydencję w Unii Europejskiej, która była owocna i skuteczna, za co chwalił go nie tylko Schulz, ale i szef Komisji Europejskiej Barroso oraz paru innych posłów, bo więcej ich na sali posiedzeń nie było. Taka widownia, jak i mówca – należy podsumować samochwalstwo polskiego premiera. A prezydencja była żadna, bo Unia Europejska miała na głowie ważniejsze sprawy niż abstrakcyjne Partnerstwo Wschodnie.

Nie wiem, czy Tusk był zadowolony z komplementu Schulza, który jest takim socjaldemokratą, jak były socjaldemokratyczny kanclerz RFN Gerhard Schröder, który kasę w Gazpromie przedkłada nad troskę o lud pracujący miast i wsi. Liczy się kasa, wszędzie i w każdej partii rządzącej w państwach Starej Europy. Najbardziej w krajach najbogatszych, które nie wahają się wyciągać ręki po pieniądze do krajów najbiedniejszych dla ratowania strefy euro, czyli najbardziej nieudanego projektu w historii Unii Europejskiej. Żądają od społeczeństw dawnych krajów komunistycznych wyrzeczeń w imię wzmocnienia dominacji Niemiec na kontynencie europejskim. Ale kraje biedne nie widzą powodu do zasilania kasy mocarstw europejskich i słusznie uważają, że skoro do strefy euro nie należą, to strefa euro powinna sama rozwiązać swoje problemy.

Bułgarski minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow stwierdził m.in.: „Bułgaria nie spowodowała kryzysu w strefie euro i nie wyprowadzi tej strefy z kryzysu”. Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, przed zasileniem kieszeni państw strefy euro wzdragają się Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria. Ale nie Polska. Czy zatem nasz wkład finansowy będzie większy, niż się przewiduje, wszak ktoś musi zastąpić kolegów ze wschodu Europy. Zastąpi Donald Tusk, bo jest entuzjastą głębszej integracji Unii Europejskiej za wszelką cenę. Stać nas na więcej i lepiej – jak mawiał niezapomniany Edward Gierek w czasie, gdy PRL tonął w kredytach, które spłacamy do...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: