Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Bezpieczeństwo Polski w niemieckie ręce

FOT. WOJCIECH KRÓL/MON
FOT. WOJCIECH KRÓL/MON
Dodano: 23/06/2026 - Nr 26 z 24 czerwca 2026

Podpisana właśnie polsko-niemiecka umowa obronna wzmacnia naszego zachodniego sąsiada kosztem bezpieczeństwa Polski. W efekcie dokument ten można postrzegać jako element szerszej zmiany strategicznej, w której Warszawa coraz mocniej wiąże swoje bezpieczeństwo z projektem budowy niemieckiego przywództwa w Europie, nie uzyskując w zamian żadnych twardych gwarancji.

Gdy minister obrony RP Władysław Kosiniak-Kamysz i jego niemiecki odpowiednik Boris Pistorius podpisywali 17 czerwca 2026 roku umowę obronną w budynku przy Klonowej 1, w którym przez lata urzędował satrapa Jaruzelski, USA sygnowały tymczasowe porozumienie z Iranem, a we francuskim Évian kończył się szczyt G7.

Kiepska rola Kosiniaka-Kamysza

Dzień wcześniej doszło do dramatycznych wydarzeń w Berlinie, które nadały podpisanej z Niemcami w Warszawie umowie szokujący kontekst. Grupa działaczy Ruchu Obrony Granic chciała umieścić krzyż obok głazu, który został odsłonięty dokładnie rok wcześniej, 16 

     
6%
pozostało do przeczytania: 94%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów oraz lektora na gazetapolska.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze