Wieści z regionu - Libia

W reakcji na ofensywę Kaddafiego, po kilku tygodniach zwłoki, opozycja w wyzwolonej Cyrenajce wyruszyła ze spóźnioną pomocą dla zachodniej Libii. Obie części kraju łączy jedyna, 400-km pustynna szosa oraz położone przy niej rodzinne miasto Kaddafiego – Syrta, kontrolowane przez jego zwolenników. Od początku marca kilka tysięcy ochotników próbuje przedrzeć się do Trypolitanii. Po początkowych sukcesach zostali jednak zatrzymani przez oddziały rządowe 100 km na wschód od Syrty. Mimo determinacji, kolejne ataki słabo uzbrojonych powstańców załamują się w ogniu okopanych na pustyni czołgów i artylerii Kaddafiego.
* * *
Walki spowodowały gwałtowne załamanie się produkcji ropy naftowej w Libii. Jej wydobycie spadło o 70 proc. Z kraju uciekło 200 tys. cudzoziemców, z których część była zatrudniona w strategicznym sektorze naftowym. Bez nich wiele rafinerii zaprzestało pracy. Powstańcy kontrolujący wschód kraju poważnie liczą się z szybkim wyczerpaniem zapasów. Wedle pogłosek rozważają nawet import surowca z zagranicy.
* * *
Muammar Kaddafi rekrutuje do walki kolejne tysiące najemników – najliczniej z państw Afryki Subsaharyjskiej, ale podobno również z Syrii i Europy Wschodniej. Ochotnicy mają otrzymywać 500–1000 dolarów dziennie, co w krajach Afryki stanowi prawdziwy majątek. Dyktator jest w stanie finansować swoją prywatną armię nawet mimo międzynarodowych sankcji i zablokowania zagranicznych kont, ponieważ w libijskich bankach zgromadził gigantyczną fortunę szacowaną na dziesiątki miliardów dolarów.
* * *
Państwa europejskie oraz NATO wciąż dyskutują nad różnymi opcjami zachowania wobec wydarzeń w Libii. Zgodnie z przewidywaniami na razie nie podjęły jednak jakichkolwiek decyzji. Francja i Wielka Brytania wysunęły propozycję ustanowienia przez ONZ strefy zakazu lotów nad Libią. Rząd Francji, jako pierwszy na świecie, uznał przewodzącą powstaniu Narodową Radę Libijską za prawowity rząd Libii. W reakcji na to libijski reżim...
[pozostało do przeczytania 1% tekstu]
Dostęp do artykułów: