Pozorny dialog z islamem

Tłumacząc na prosty język, Azab powiedział tyle, że papież nie ma prawa bronić chrześcijan, bowiem zabijanie ich, a także odbieranie im podstawowych praw (tak jest nawet w dość laickim Egipcie, gdzie Koptowie nie mogą pracować w wielu zawodach, gdzie porywa się ich dziewczęta i zmusza do przechodzenia na islam itd.) jest „wewnętrzną sprawą krajów islamskich”. A jeśli ktoś o tym powie głośno, to przestaniemy z nim rozmawiać, tak by odpowiednio skruszony wrócił do stołu rozmów i już nigdy nie wspominał o prześladowanych przez muzułmanów wyznawców Chrystusa.

Ta wypowiedź pokazuje zupełnie jednoznacznie, jakie jest podejście muzułmanów do tak uwielbianego przez chrześcijan, różnych zresztą wyznań, dialogu. Jest on dla nich drogą nie tyle poznania się, zbliżenia, współpracy na pewnych podstawowych polach, ale budowania potęgi własnej religii i własnych państw. I jeśli prawda szkodzi takiej potędze, to zwyczajnie się ją odrzuca, uznając, że nie należy się nią zajmować. Dialogiści ze strony katolickiej ustępują, ubolewając nad niedojrzałością drugiej strony albo wskazując, że to chrześcijanie są sami sobie winni, bo nie szanują wystarczająco swoich muzułmańskich sąsiadów. Wycofując się, dochodzą do miejsca, w którym ich własne poglądy, przynajmniej te na sprawy polityczne i społeczne, trudno odróżnić od poglądów islamskich. Islamofobia jest wówczas większym problemem niż mordowanie czy krzyżowanie chrześcijan, a wypowiedzi Benedykta XVI, który wzywa do szukania racjonalności islamu porównuje się do wezwania mułłów do palenia świątyń.

I niestety bywa też tak, że podobnie zachowują się, oczywiście z wyłączeniem kwestii ostatniej, rozmaite komisje i rady watykańskie. W przypadku Al Azhar tak się właśnie stało. – Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zbiera informacje niezbędne dla właściwego zrozumienia sytuacji – powiedział ojciec Federico Lombardi, szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. A ja się zastanawiam, jakież to informacje są...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: