Wyjedź w góry, bądź bezpieczny

TAURON wspiera górskich ratowników w szkoleniach dotyczących niesienia pomocy innym w ramach akcji,, Bezpieczna zima z GOPR”. Ostatnio konkursy oraz zabawy, propagujące bezpieczeństwo w górach, zorganizowano w Czarnej Górze, a w przyszły weekend odbędą się w Kluszkowcach.

Na każdego turystę górskiego mogą czyhać zagrożenia. – Zimą najbardziej niebezpieczna na stoku jest brawura. Często górskim turystom brak także umiejętności narciarskich, które początkujący narciarze w Polsce niechętnie nabywają przy udziale instruktorów – mówi ,,Codziennej” Mariusz Grudzień, szkoleniowiec Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), z którym rozmawialiśmy podczas pierwszej lutowej odsłony akcji promocyjnej „Bezpieczna zima z GOPR”. – Od kilku lat ja i moja rodzina odwiedzamy podczas ferii Czarną Górę. W tym roku mój syn uczestniczył w zawodach narciarskich organizowanych przez TAURON. Bardzo dobra zabawa! – mówi pani Ewa, turystka z Wrocławia.
Aby zwiększyć świadomość turystów na temat zagrożeń chyhających w górach, firma energetyczna TAURON oraz GOPR propagują od 2009 r. bezpieczeństwo na terenach górskich o każdej porze roku. W ramach tej działności od grudnia 2015 r.  do końca lutego 2016 r. w różnych miejscach w Polsce organizowana jest akcja ,,Bezpieczna zima z GOPR”. TAURON i GOPR proponują w ramach wspomnianej akcji szkolenia z zakresu zasad bezpieczeństwa turystyki górskiej. – Ważna jest wiedza, jak się przygotować na wyprawę w góry, ale także o tym, jak się zachować podczas wypadku – podkreśla Mariusz Grudzień. Wskazówki na ten temat turyści znajdą w przygotowanym z myślą o akcji dekalogu narciarza oraz dzięki organizowanym przez goprowców pokazom ratownictwa. – Dużą wagę przywiązywaliśmy także do rozpowszechnienia używania kasków przez narciarzy i snowboardzistów – dodaje przedstawiciel GOPR. Dla najlepiej dostosowujących się do zasad bezpieczeństwa turystów TAURON ufundował kaski. Innymi atrakcjami, które miałyby zachęcić...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: