Bracia Yoder

W Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbył się niecodzienny koncert fortepianowy braci Yoder z Los Angeles z cyklu „Polonijne dzieci rodakom w kraju”. Występ zorganizował poznański klub „GP” im. generała pilota Andrzeja Błasika. Trójka braci: Dominik, Łukasz i Kasper Yoder, w wieku 9, 11 i 14 lat, to utalentowani muzycy i tancerze. Młodzi artyści mają na koncie wiele prestiżowych nagród. Kasper jest tegorocznym laureatem drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w San Jose w Kalifornii, a Dominik na tym samym konkursie otrzymał wyróżnienie. Dominik zdobył również pierwszą nagrodę na głośnym konkursie pianistycznym Glendale Piano Competition. W 2013 r. bracia nagrywali dla Polskiego Radia w Rzeszowie i dla TV w Poznaniu. Łukasz założył w Los Angeles Klub Żywej Historii, którego celem jest poznawanie żyjących w Los Angeles polskich bohaterów narodowych. 

Podczas koncertu zabrzmiały dzieła Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Aleksandra Czerepnina, Siergieja Rachmaninowa i Siergieja Prokofjewa. Razem z chłopcami wystąpiła ich mama, córka nieżyjącego członka poznańskiego klubu „GP” Zdzisława Kostrzewskiego. Bracia zaprezentowali się jako utalentowani, dojrzali pianiści. Ich koncert, jego szeroki i różnorodny repertuar, to zaprzeczenie standardowej produkcji uczniowskiej. Oczarowani słuchacze mogli podziwiać jedenastoletnie dziecko dynamicznie pokonujące jedną z najtrudniejszych etiud Chopina czy jego scherzo h-moll. Publiczność z entuzjazmem przyjęła wzruszający występ, na którym chłopcy nie tylko zaprezentowali świetną technikę i muzykalność, ale także na przemian z mamą recytowali wiersze polskich poetów, takich jak Norwid, Lechoń czy Słonimski. Deklamowali z naturalnym polskim akcentem i wielkim wyczuciem. 
Młodzi Yoderowie interesują się również polską kulturą i historią. Mówią płynnie po polsku, są członkami polonijnego zespołu pieśni i tańca „Krakusy”. Są przy tym zwyczajnymi dziećmi uwielbiającymi grę w piłkę...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: