Nagroda Rejtana dla wieszcza

Wzywamy Polaków do uhonorowania płynącą z serca nagrodą wielkiego poetę, strażnika naszej tożsamości. Uhonorujmy go tak jak przed laty zrobili to nasi przodkowie wobec Henryka Sienkiewicza, ogłaszając narodową zbiórkę pieniężną – mówi „Codziennej” Andrzej Ewert, wiceprezes Fundacji Obrony Wolności Słowa. Ruszyła zbiórka pieniędzy na Nagrodę Rejtana dla Jarosława Marka Rymkiewicza

Jarosław Marek Rymkiewicz prezentuje niezłomną postawę patrioty i poety, który w sprawach ważnych dla Polski odwołuje się do wielkiej literatury i historii. Staje się wieszczem narodowym, który wyraża opinie o tym, dokąd zmierza Polska, widzi zagrożenia, jakie na nią czyhają. – Jego głos w sprawach polskich jest krzykiem, który można porównać do rozpaczy Rejtana – tłumaczy wiceprezes fundacji.
Nagroda Rejtana została ustanowiona w tym roku przez Fundację Obrony Wolności Słowa. Jak tłumaczą pomysłodawcy, ma być wyrazem wdzięczności narodu dla wybitnych twórców, ludzi kultury i działaczy społecznych, którzy swoim zaangażowaniem, postawą patriotyczną i obywatelską przyczyniają się do ocalenia ideałów polskości w życiu  publicznym.
– Mówimy tu o odwoływaniu się do tradycji, historii, przywiązaniu do języka i wiary, która jest fundamentem naszej tożsamości narodowej. Głos Jarosława Marka Rymkiewicza jest w tej chwili w przestrzeni publicznej w naszej ocenie głosem najważniejszym – tłumaczy „Gazecie Polskiej” Andrzej Ewert. Wiceprezes fundacji zaznacza, że postawa pisarza nabrała wyrazistości po tragedii smoleńskiej, która obnażyła fałsz i obłudę władzy. – To wtedy w sposób szczególny Rymkiewicz dał wyraz swojej trwodze o przyszłość narodu – wyjaśnia Ewert.
Jarosław Marek Rymkiewicz będzie pierwszym laureatem Nagrody Rejtana. Fundacja ma aspiracje, by zebrać dla pisarza kwotę 100 tys. zł. Przekazanie nagrody ma nastąpić pod koniec września. W kapitule przyznającej nagrodę są: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki,...
[pozostało do przeczytania 50% tekstu]
Dostęp do artykułów: