Wszystkich laureatów łączy umiłowanie wolności

– Kiedy widziałem młodych ludzi na Majdanie, idących z drewnianymi tarczami na snajperów, miałem przekonanie, że to są współcześni bohaterowie. Że są to ci ludzie, którzy dziś dają świadectwo prawdziwej odwagi, ale też wiary w wolność. Oni chcieli być po prostu wolnymi ludźmi – tymi słowami Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, uzasadniał przyznanie tytułu Człowieka Roku 2014 „Gazety Polskiej” ludziom z kijowskiego Majdanu i obrońcom Ukrainy

Oprócz ludzi Majdanu nagrody odebrali również prof. Bogdan Chazan – laureat Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego, przyznawanej przez miesięcznik „Nowe Państwo”, oraz Jan Pietrzak – laureat klubów „Gazety Polskiej”. Nagrodzonych łączy wiele szlachetnych cech, z odwagą, honorem i umiłowaniem wolności na czele. 
– Kiedy widziałem młodych ludzi na Majdanie, idących z drewnianymi tarczami na snajperów, miałem przekonanie, że to są współcześni bohaterowie. Że są to ci ludzie, którzy dziś dają świadectwo prawdziwej odwagi, ale też wiary w wolność. Oni chcieli być po prostu wolnymi ludźmi. I ta nagroda jest nie tylko dla tych, którzy walczą o wolność dla Ukrainy, ale też być może dla całej Europy Środkowej, która jest zagrożona rosyjskim imperializmem – powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. 
– Uważamy, że to nie jest nasza prywatna, osobista nagroda dla każdego z nas. To wyróżnienie dla wszystkich Ukraińców i siły ukraińskiego ducha. W tej chwili bohaterowie z naszego kraju wstrzymują agresję w świecie. Polacy wiedzą, co to znaczy – mówiła Ukrainka Tetiana Czornowoł, która wraz z grupą Ukraińców przyjechała na galę do Warszawy. 
– Jan Pietrzak przez całe życie był po dobrej stronie barykady. Stworzył Kabaret pod Egidą i wcześniej Kabaret Hybrydy. Mimo że 40 funkcjonariuszy SB i 20 tajnych współpracowników stale go inwigilowało, nie ugiął się. Działał dalej. Chcemy nagrodzić go oczywiście też za to, że napisał piękną pieśń, która stała się wręcz...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: