Na konflikcie Rosji z Zachodem skorzysta Turcja

W zeszłym tygodniu Władimir Putin podczas wizyty w Turcji oświadczył, że Rosja nie będzie realizować projektu Gazociągu Południowego (South Stream), tłumacząc to „niekonstruktywnym stanowiskiem Unii Europejskiej”. Dodał też, że Rosja nie dostała zgody Bułgarii na prowadzenie prac w jej wyłącznej strefie ekonomicznej. Również szef Gazpromu Aleksiej Miller oficjalnie uznał projekt za zamknięty. Moskwie przestało się powodzić

Rurociąg, który miał umożliwić dostawy rosyjskiego gazu do odbiorców w południowej i wschodniej Europie z pominięciem Ukrainy, jednak będzie realizowany, ale stanie się to nie wcześniej niż w 2018 r. Biegnąca po dnie Morza Czarnego rura nie wynurzy się jednak na bułgarskiej plaży, lecz nieco dalej na południe, w europejskiej części Turcji, w pobliżu Stambułu. Podczas rozmów w Turcji podjęto decyzję o budowie gazociągu, wprawdzie pod inną nazwą, ale o identycznej przepustowości. W pobliżu granicy z Grecją ma powstać infrastruktura umożliwiająca magazynowanie i tłoczenie gazu.
Pragmatyzm Ankary
Nowy gazociąg wprawdzie omija terytorium Ukrainy, ale część rosyjskich komentatorów przytomnie zauważa, że Turcja jest dla Rosji o wiele trudniejszym partnerem niż Ukraina z jej niskimi taryfami tranzytowymi. Przede wszystkim Ankara zawsze dążyła do tego, by występować w roli pośrednika w handlu gazem, który byłby transportowany przez jej terytorium. Turcy mówią otwarcie, że chcą kupować rosyjski gaz i sami sprzedawać go europejskim odbiorcom. Ponieważ warunki porozumienia nie zostały ujawnione, a rząd turecki podchodzi do sprawy skrajnie pragmatycznie, zdając sobie sprawę z trudnego położenia Rosji, można podejrzewać, że Ankara maksymalnie wykorzystała swoje atuty. Poinformowano jedynie o 6-proc. zniżce na gaz przesyłany do Turcji w związku z już obowiązującymi kontraktami. Ponieważ obecnie Rosja dostarcza ok. 30 mld m3 gazu rocznie, Moskwa straci na tej bonifikacie ok. 700 mln dol.
Decyzje Kremla to efekt...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: