Podejrzany przetarg firmy od remontu Tu-154

Jak ustaliła „GP”, 29 kwietnia 2013 r. prokuratura wszczęła z zawiadomienia CBA śledztwo w sprawie przetargu na dostawę sprzętu radiokomunikacyjnego dla Komendy Głównej Policji. Warty 15 mln zł przetarg wygrało konsorcjum składające się ze spółki, która remontowała Tu-154, oraz firmy kierowanej przez byłego doradcę Jerzego Buzka.
 
Śledztwo zostało wszczęte 29 kwietnia 2013 r. z zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego i w całości powierzone do prowadzenia CBA – potwierdza w rozmowie z „GP” rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Dariusz Ślepokura.

Według CBA i śledczych przetarg mógł zostać „ustawiony” pod firmy, które dostały zamówienie. – Skutkowało to nieprawidłowym wydatkowaniem kwoty o łącznej wartości 15,48 mln zł, stanowiąc tym samym działanie na szkodę interesu publicznego, tj. przestępstwo z art. 231 § 1 kk w zw. z art. 12 kk – wyjaśnia rzecznik prokuratury. Prokurator Ślepokura nie chciał nam jednak zdradzić, czy któryś z wątków śledztwa dotyczy wykonawcy zamówienia.

Przetarg pod zwycięzcę

We wrześniu 2010 r., pięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej, Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na „zakup sprzętu radiokomunikacyjnego, licencji oprogramowania i usług do rozbudowy systemu radiołączności cyfrowo-analogowej dla jednostek organizacyjnych Policji w ramach projektu Radio II”. Wpłynęła tylko jedna oferta, złożona przez konsorcjum dwóch firm. Jedną z nich była MAW Telecom sp. z o.o., spółka-córka firmy MAW Telecom, która w 2009 r. wygrała przetarg na remont rządowych tupolewów. Druga spółka to Consortia sp. z o.o., której prezesem jest Artur Smółko – były zastępca sekretarza generalnego Unii Wolności i były doradca Jerzego Buzka ds. bezpieczeństwa.

22 listopada 2010 r. Policja oficjalnie ogłosiła, że zamówienia udzielono konsorcjum obu firm. Co prawda z oficjalnej strony internetowej Komendy Głównej Policji poświęconej przetargom informacje o zdobywcy...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: