Wicekubuś

Pan Jakub na razie na tę publikację nie zareagował, odezwał się natomiast niejaki Adam Leszczyński ze wspomnianej „Krytyki”, pouczając na łamach „Wyborczej” Dawida Wildsteina, że „w sprawie antysemityzmu nie ma u nas w Polsce symetrii (…). Antysemityzm był konstytutywną częścią ideologii narodowej, absolutną obsesją jej założyciela, Romana Dmowskiego, i wielu innych polityków i publicystów”. O ile w wypadku Wojewódzkiego można by w sumie machnąć ręką, bo cóż – celebryta z talk-show, to tu mamy do czynienia z gazetą i publicystą, którzy aspirują do roli poważnych uczestników debaty publicznej. Trudno mi ocenić, czy powodowanymi bardziej skrajnym nieuctwem, czy propagandowym kłamstwem – w sumie nie ma to znaczenia.

Polecam panu Leszczyńskiemu, żeby najpierw trochę poczytał, nie tylko Dmowskiego, także np. rozdział poświęcony kwestii żydowskiej w „Polskiej myśli mocarstwowej” pod redakcją Jerzego Giedroycia czy jednoznacznie rasistowskie wypowiedzi ówczesnych komunistów. I skoro już musi, niech kłamie zręczniej. Wojewódzki przejawia przynajmniej pewną błyskotliwość. Redaktor Leszczyński, powtarzając te same fałsze, prezentuje się tylko jako tępy propagandysta, godny następca tych swoich braci w lewicowej ideologii, którzy ongiś rozpisywali się o faszystowskiej Armii Krajowej czy faszystowskich rządach Piłsudskiego.

Tym bardziej nikczemny, że wypisujący to wszystko w gazecie, która propagując kłamliwe paszkwile na Polskę Grossa i podobnych mu autorów, sama zrobiła więcej dla wzbudzania w III RP nastrojów antysemickich niż wszyscy skinheadzi i kolporterzy rozmaitych „list żydów” razem wzięci.                                  <

www.rafalziemkiewicz.salon24.pl
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: