Szumowski kontra koncerny farmaceutyczne. Lobbing pod płaszczykiem ochrony pacjentów

Stowarzyszenie wspierane przez firmy produkujące leki osoczopochodne próbuje uzyskać wiedzę o niejawnym procesie budowy w Polsce fabryki frakcjonowania osocza. Przestrzega, że w przeciwnym wypadku… ucierpią pacjenci.
 
To strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa Polski. „Gazeta Polska” ponad miesiąc temu ujawniła, że Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Łukasza Szumowskiego chce zbudować w kraju fabrykę przerabiającą osocze. Projekt wraz z propozycją zmian przepisów znajduje się obecnie na etapie uzgodnień w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Cały proces – ze względu na interes RP – od początku został utajniony. Powstanie fabryki oznacza bowiem, że Polska nie będzie musiała wydawać co roku 500 mln zł na zakup od zagranicznych koncernów leków osoczopochodnych. Z ustaleń „GP” wynika, że Stowarzyszenie „Immunoprotect” działające na rzecz osób z niedoborami odporności domaga się od resortu zdrowia szczegółowej informacji dotyczącej planowanej budowy fabryki. W przesłanym piśmie przestrzega, że taka sytuacja nie tylko „wprowadza niepewność”, ale może utrudnić pacjentom… dostęp do leków osoczopochodnych. „GP” przyjrzała się stowarzyszeniu. Jest ono wspierane przez największe koncerny farmaceutyczne produkujące leki osoczopochodne.
 
78 proc. osocza na sprzedaż
Pierwsza oficjalna informacja dotycząca planów Ministerstwa Zdrowia związanych z budową w Polsce fabryki osocza pojawiła się we wrześniu 2019 roku. Wówczas podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” powiedział o tym Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Wcześniej – jak informowała ponad miesiąc temu „GP” – takie rekomendacje wypracował specjalny zespół powołany przez szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego. Od początku prace nad projektem były niejawne. Powód? Dotyczyły szacowanego na ponad 500 mln zł polskiego rynku leków osoczopochodnych. Brak fabryki doprowadził do sytuacji, w której od lat są one...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: