Gazowa wojna na Bałtyku. Gazprom i Rosja w defensywie

Jest problem z Nord Stream 2. Może Rosjanie go dokończą, ale nie będą mogli go wykorzystać w pełni. Do tego Polska szybko zmniejsza zależność od rosyjskiego gazu, a ogłoszenie początku budowy gazociągu Baltic Pipe to ostatni gwóźdź do trumny rosyjskiej dominacji gazowej. I to nie tylko w Polsce.
 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w wydanym 22 maja komunikacie poinformowało, że w 2019 roku udział gazu skroplonego w imporcie PGNiG wyniósł 23 proc. Aż 23 proc., bo jeszcze w 2016 roku było to tylko 8,4 proc. Jednocześnie udział surowca sprowadzanego z Rosji przez PGNiG spadł z 89 proc. w 2016 roku do 60 proc. w 2019 roku. Trudno o lepsze podsumowanie strategii dywersyfikacji dostaw gazu, konsekwentnie realizowaną przez rządy PiS, pod czujnym okiem Piotra Naimskiego. Polska wybija się na energetyczną niezależność, może w tym pomóc innym krajom regionu, a w tym samym czasie Gazprom pogrąża się w kłopotach. I nie chodzi tylko o Nord Stream 2.
 
Zła passa Gazpromu
Gazprom miał fatalną końcówkę ubiegłego i początek tego roku. W grudniu 2019 roku groźba sankcji USA zablokowała dokończenie Nord Stream 2. W budowie bałkańskiej odnogi TurkStream również są opóźnienia. Rosyjski koncern przegrał do tego w międzynarodowym arbitrażu z PGNiG około 6 mld zł. No i musiał utrzymać tranzyt przez Ukrainę w związku z opóźnieniem Nord Stream 2 i TurkStream. Do tego dochodzi sytuacja na rynku gazu – ciepła zima i spowolnienie gospodarcze wywołane koronawirusem drastycznie zmniejszyły popyt na błękitne paliwo w Europie. To główny rynek dla Gazpromu, nic więc dziwnego, że w pierwszym kwartale 2020 roku dochody spółki z eksportu spadły aż o ponad 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Eksport gazu wyniósł w tym czasie 46,6 mld m³, co oznacza spadek w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 24,2 proc. A przecież pierwszy kwartał roku to zwykle największe żniwa dla sprzedawców gazu… Prognozy mówią...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: