Miliony mogą popłynąć ze ściekiem. Ponad 700 stron zawiadomienia

Trzy gminy twierdzą, że z winy tej samej krakowskiej firmy budowlanej nie doszło do realizacji opiewających na sumę blisko 250 mln zł inwestycji finansowanych z unijnych środków. Sprawa trafiła do prokuratury.
 
To jeden z najbogatszych unijnych funduszy. Budżet „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020” (POIŚ) to ponad 4,1 mld zł. Według podległego gminie Jarocin Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) przy realizacji finansowanych z niego inwestycji miało dojść do poważnych nieprawidłowości – ustaliła „Gazeta Polska”. Liczące ponad 700 stron zawiadomienie w tej sprawie pod koniec marca trafiło do Prokuratury Regionalnej w Łodzi. „Materiały zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim w celu przyjęcia przez tę jednostkę ustnego zawiadomienia o przestępstwie. Po dokonaniu tej czynności jednostka ta podejmie decyzję w przedmiocie wszczęcia śledztwa i jego dalszego ukierunkowania” – napisała w piśmie do „GP” Magdalena Guga z łódzkiej Prokuratury Regionalnej.
 
Groźba utraty milionów z UE
Z ustaleń „GP” wynika, że zawiadomienie dotyczy wątpliwości wokół działań krakowskiej grupy Control Process (CP), specjalizującej się w realizacji inwestycji budowlanych. Obejmuje trzy finansowane z PIOŚ inwestycje nie tylko na terenie gminy Jarocin, ale także Łowicz i Koło (obydwa samorządy dołączyły się do zawiadomienia jarocińskiego PWiK). Każda dotyczyła modernizacji lub przebudowy lokalnej oczyszczalni ścieków. Jednak żadna z nich nie została zrealizowana. Gminy walczą teraz zarówno o ich wykonanie, jak i zachowanie przyznanych im unijnych środków. Jeśli inwestycje nie powstaną w terminie, wówczas gminy mogą stracić ponad 150 mln zł otrzymanych w ramach PIOŚ (koszt całości to około 250 mln zł).
Wszystko na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe niepowodzenia budowlane wynikające z niejasnych procedur i kruczków prawnych. Zawiadomienie złożone przez PWiK Jarocin...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: