Testowanie będzie powszechne? Sprawdzając przeciwciała lub konkretne białka 

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polskafot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Coraz więcej państw zastanawia się, jak w sytuacji pandemii koronawirusa stopniowo przechodzić do normalności. Oprócz noszenia maseczek i dystansu w kontaktach społecznych najprawdopodobniej czeka nas również masowe testowanie. Świat w tej dziedzinie robi olbrzymie postępy.

Każdego dnia na całym świecie pojawiają się nowe informacje o testach na koronawirusa. Dzisiaj można podzielić je na trzy zasadnicze grupy: antygenowe, molekularne i serologiczne. Najpewniejsze z nich to testy molekularne, inaczej określane mianem genetycznych. Od pacjenta pobierana jest próbka śliny i wymaz z nosa, a następnie sprawdza się w laboratorium, czy znajdują się w nich geny wirusa. Takie testy, przeprowadzane również w Polsce, trwają niestety po kilkanaście godzin, co wyklucza ich masowość. Głównie więc sprawdzają się w diagnostyce osób chorych na COVID-19. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość z nas przejdzie chorobę bezobjawowo. Z pewnością jakaś część Polaków chorowała już na COVID-19, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W ich organizmie znajdują się przeciwciała, które przynajmniej w teorii powinny zapewniać takiej osobie odporność. Tylko skąd można wiedzieć, że przeszło się chorobę bezobjawowo? Tutaj z pomocą mogą przyjść testy serologiczne.

Badania krwi
Testy serologiczne to badania krwi, na podstawie których można ustalić, czy dana osoba była narażona na określony patogen, sprawdzając jej przeciwciała lub konkretne białka wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na infekcję. Jeżeli stworzy się odpowiednio czuły test, można zobrazować skalę choroby COVID-19. Na świecie pojawiło się już szereg badań i szybkich testów. Uniwersytet Johna Hopkinsa wyróżnia dzisiaj cztery typy testów serologicznych: szybki test diagnostyczny (RDT), test immunoenzymatyczny (ELISA), test neutralizacji oraz chemiluminescencyjny test immunologiczny. Wszystkie wymienione testy mają swoje wady i zalety. Pierwszy z nich, RDT, ma jedną...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: