Aplikacje czasów pandemii. Przegląd

Od obowiązkowej aplikacji dla osób poddanych kwarantannie domowej, przez ułatwienia w zakupach, monitorowanie stanu zdrowia czy pomoc dla szpitali – dzięki smartfonom i internetowi jesteśmy w stanie poprawić jakość życia i przyczynić się do szybszego zduszenia pandemii.

ProteGO Safe
Dzięki polskim programistom do sklepu Google Play trafiła aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji – ProteGO Safe. Ma ona pełnić dwie główne funkcje: pomagania użytkownikowi w kontrolowaniu stanu jego zdrowia oraz – dzięki technologii Bluetooth – informowania o napotkanych urządzeniach i ewentualnych spotkaniach z chorymi, czyli potencjalnej możliwości zarażenia się koronawirusem w przestrzeni publicznej. Prace nad aplikacją wciąż są prowadzone, dlatego udostępniona na razie wersja to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia na urządzeniach z systemem Android. Kolejna wersja aplikacji dla systemu iOS oraz moduł wykorzystujący technologię Bluetooth mają pojawić się jak najszybciej. Ministerstwo podkreśla bezpieczeństwo apki – dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz, a więc nikt poza nim nie ma do nich dostępu.

Jak działa ProteGO Safe?
Odpowiadamy na kilka krótkich pytań: imię, płeć, wiek, dolegliwości, grupa krwi, palenie papierosów. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Apka spyta, czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby, czy mamy obniżoną odporność lub czy bierzemy działające w ten sposób leki itp.; czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszności; czy mamy jakiekolwiek inne objawy; czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami system przypisuje nas do jednej z grup ryzyka:
 
1. Niska – wówczas należy przestrzegać zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbać o siebie, regularnie monitorować swój...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: