Latający oddział intensywnej terapii. Podniebny szpital pomaga w walce z epidemią

Ponad 40 łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej terapii medycznej, respiratory, defibrylatory, aparatura do USG i EKG, a to wszystko zamknięte w blisko 50-metrowym kadłubie airbusa A310 MedEvac. Samolot transportuje chorych na COVID-19 z Włoch, gdzie sytuacja jest najbardziej dramatyczna, do niemieckich placówek.

Świat cały czas walczy z koronawirusem. Chociaż w epicentrum pandemii, czyli chińskim mieście Wuhan, społeczeństwo powoli zaczyna wracać do normalnego życia, to w innych zakątkach świata sytuacja nadal jest bardzo poważna. W Europie krajem, gdzie choroba COVID-19 spowodowała największą katastrofę, są Włochy. Liczba zakażonych już dawno przekroczyła 150 tys. – części z nich niestety nie udało się uratować. Na portalach społecznościowych można było znaleźć dramatyczne zdjęcia i filmy z tamtejszych szpitali, gdzie brakuje sprzętu, a nawet miejsca, aby zapewnić opiekę wszystkim pacjentom. W pomoc Włochom włączyła się m.in. Polska (wysłaliśmy sprzęt i personel), lecz także Niemcy, które specjalnym samolotem airbusem A310 MedEvac transportują pacjentów z koronawirusem do placówek medycznych na terenie swojego kraju. „Latający szpital”, jak potocznie nazywany jest ten aeroplan, ma na swoim pokładzie 44 łóżka, z których 16 jest przystosowanych dla pacjentów wymagających intensywnej opieki. Ponadto wyposażony jest w taki sprzęt jak: respiratory wspomagające oddychanie, pompy infuzyjne umożliwiające precyzyjne podanie leków, przenośny system USG, aparatura do EKG, defibrylatory, systemy chroniące przed hipotermią, a także jeden z najnowocześniejszych na świecie sprzętów służących do monitorowania parametrów życiowych. A310 MedEvac może pomieścić 25 członków personelu medycznego.

Do tej pory „latający szpital” przetransportował z Bergamo kilkudziesięciu pacjentów do niemieckich placówek medycznych. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, niemiecki rząd może zaplanować transport na innych trasach, do innych krajów.
[pozostało do przeczytania -2% tekstu]
Dostęp do artykułów: