Wirusolodzy z GRU. Co kryje się za rosyjską pomocą dla Włoch

Propagandowa akcja mająca pokazać, że w ciężkich chwilach prędzej dostanie się pomoc od Rosji niż od sojuszników z UE i NATO. Tak najczęściej interpretuje się  „pomoc” Moskwy Włochom w walce z koronawirusem. Ale to tylko część prawdy. Włoska misja to również operacja psychologiczna i wywiadowcza GRU. Dowodzi nią generał, który wcześniej kłamał publicznie, że syryjski sojusznik Moskwy nie użył broni chemicznej.

Włochy stały się głównym celem największej operacji specjalnej Rosjan w czasie pandemii COVID-19 dlatego, że właśnie tam doszło do najpotężniejszego kryzysu zdrowotnego, a zarazem jest to kraj należący w UE do najbardziej przychylnych Moskwie. 21 marca Władimir Putin zadzwonił do premiera Giuseppe Contego i zaoferował pomoc. Zaraz potem odbyła się telefoniczna rozmowa ministrów obrony. Już nazajutrz we Włoszech zaczęły lądować, jeden za drugim, rosyjskie samoloty transportowe. Na pokładzie sprzęt i personel medyczny. Na czele rosyjskiej wyprawy stał generał major Siergiej Kikot, zastępca dowódcy rosyjskiej formacji specjalizującej się w walce z bronią radiologiczną, chemiczną i biologiczną. Rosjanie zabrali ze sobą nawet laboratorium nuklearno-biologiczno-chemiczne (NBC) wykorzystywane do dezynfekcji bakteriologiczno-chemicznej. Oficjalnie przyleciało 122 wojskowych z oddziałów Wojsk Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Obrony (RChBD). Generał Kikot to zastępca dowódcy tej formacji. Zasłynął, przedstawiając oficjalne stanowisko Rosji, że reżim Asada nie użył broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej w Doumie w 2018 roku.
 
Pomoc ze znakiem zapytania
Lądujące samoloty – przy bogatej medialnej oprawie – witał pod Rzymem, na wojskowym lotnisku Practica di Mare, sam szef włoskiego MSZ, Luigi Di Maio. Stamtąd Rosjanie wyruszyli konwojem na północ, do Lombardii. Zdjęcia rosyjskich pojazdów wojskowych na drogach kraju członkowskiego NATO wywołały dyskusję we Włoszech na temat prawdziwych intencji...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: