Zbrodnia w środku nocy. Z zemsty wzniecił pożar

Mirosław Sz. podłożył ogień w kamienicy, w której mieszkała – razem z mężem – jego rzekoma przyjaciółka. Zrobił to ze złości, bo kobieta oznajmiła, że nie chce kontynuować tej znajomości. W pożarze zginęli 79-letni staruszek i dwuletnia dziewczynka. „Czuję się niewinny” – stwierdził zbrodniarz po ogłoszeniu skazującego wyroku. 

Tragedia rozegrała się w środku nocy 23 maja 2018 roku –w kamienicy przy ulicy Podgórnej w Tczewie wybuchł pożar. W dwupiętrowym budynku mieszkało wiele osób. Strażacy ratowali lokatorów, którzy opuszczali mieszkania m.in. schodząc po drabinach przystawionych do ściany. W internecie nadal można znaleźć krótkie filmiki pokazujące tamte dramatyczne chwile. Na nagraniach widać wysokie płomienie sięgające dachu i kłęby dymu. Słychać też, jak przerażeni ludzie wzywają pomocy. „W tym czasie w budynku przebywało nie mniej niż 21 osób. Pożar zagrażał ich życiu i zdrowiu” – potwierdzała prokurator Grażyna Wawryniuk, ówczesna rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Większość mieszkańców kamienicy została uratowana. Niestety, nie wszyscy. Zatrucie dymem było przyczyną śmierci 79-letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w zgliszczach mieszkania. Druga ofiara to zaledwie 2-letnia dziewczynka Blanka. Wprawdzie trafiła do szpitala, ale odniosła tak poważne obrażenia (przede wszystkim oparzenia dróg oddechowych), że lekarze nie byli w stanie jej uratować.

Eksperci natychmiast po ugaszeniu pożaru sprawdzili pogorzelisko. Szybko odkryli, że ogień został celowo zaprószony. Ktoś oblał bramę wejściową łatwopalną cieczą i podpalił. Działał z premedytacją, w sposób wyrachowany, bo nie tylko narażał lokatorów, ale równocześnie odcinał im jedyną drogę ucieczki. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Tczewie. Jeszcze tego samego dnia wytypowano głównego podejrzanego. Policjanci zatrzymali 54-letniego Mirosława Sz. Na początkowym etapie postępowania prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 163 §...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: