Baćka, traktor i koronawirus. Białoruś lekceważy zagrożenie

Białoruś wybrała własną drogę walki z COVID-19, czyli właściwie tylko reagowanie na przypadki zakażenia, bez działań prewencyjnych. Alaksandr Łukaszenka ciągle publicznie bagatelizuje problem. Zaleca spokój i odrobinę alkoholu, wizyty w saunie i przejażdżkę traktorem w polu. Władze Białorusi bardziej bowiem boją się paniki i załamania gospodarki niż samego koronawirusa.
 
3 kwietnia rano na Białorusi były 304 wykryte przypadki COVID-19, w tym cztery śmiertelne. Najwięcej w Mińsku. To dane oficjalne. Niewykluczone, że władze usiłują ukryć prawdziwą skalę zachorowań. Nieoficjalnie mówi się już o gwałtownym napływie chorych do szpitali – zdecydowaną większość kwalifikowano jako zapalenie płuc. Najwięcej niepokojących doniesień napływa z Witebska, gdzie – według nieoficjalnych informacji – liczba przypadków zapaleń płuc jest „co najmniej dwu-, trzykrotnie wyższa niż zwykle”. Jest podejrzenie, że lekarze są zmuszani do niezgodnego z prawdą klasyfikowania części chorych, tak aby ukryć prawdziwą skalę zachorowań. Dane o zakażonych i o przypadkach śmiertelnych resort zdrowia podaje z opóźnieniem, często nawet kilkudniowym. Zapewne to najwyższe władze państwa, może sam Łukaszenka, decydują, jakie informacje mają trafić do opinii publicznej.
 
Łukaszenka: nie bójcie się
16 marca prezydent sceptycznie odniósł się do ograniczeń wprowadzanych przez sąsiednie państwa w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie. Stwierdził, że to panika. Białoruś nie zastosowała się do zaleceń WHO – to dla Rosji było pretekstem do zamknięcia granicy (na razie do 1 maja), co uderzyło w mieszkańców wschodniej Białorusi, którzy jeździli do sąsiada sprzedawać produkty na bazarach, kupować tam tańsze paliwo czy po prostu pracować. Łukaszenka nie zostawił suchej nitki na Moskwie, zaś 19 marca zebrał ministrów i medyczne autorytety, by omówić sprawę koronawirusa. To, że WHO ogłosiła stan pandemii, „nie znaczy absolutnie nic”...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: