Giertych-bis, czyli Platforma w sojuszu z Konfederacją. Jak Nitras ujawnił plan powtórki z roku 2007

W lipcu 2014 roku Roman Giertych udzielił arcyciekawego wywiadu „Newsweekowi”. Stwierdził, że w 2007 roku to on „rozwalił rząd PiS”, w którym był „Konradem Wallenrodem”. Najważniejsza była informacja, że to nie był nagły wyskok, lecz „Wallenrod” potajemnie przez wiele lat przyjaźnił się i grał w piłkę z Tuskiem oraz Schetyną. Bo ta przyjaźń rzucała cień na całą formację „narodowców”, która brała udział w tej grze. A beneficjentem owej „przyjaźni” był nie kto inny jak Krzysztof Bosak, który występował w „Tańcu z gwiazdami” w TVN. W 2020 roku zgodna współpraca PO i Konfederacji, a także nagrane słowa posła Nitrasa: „Kiedy będziemy rządzili z Konfederacją…”, są brakującym dotąd elementem układanki, pokazującej jasno, czym jest niezmiennie Konfederacja. Na pewno czymś zupełnie innym, niż stara się wmawiać swoim młodym zwolennikom.

Wielce ciekawa, a dziś zupełnie zapomniana była reakcja Krzysztofa Bosaka na ów wywiad z 2014 roku. „Gdyby wówczas się o tym dowiedział nasz elektorat, to by nas rozszarpał” – mówił w nim Giertych, przyznając się otwarcie do oszustwa. Bosak zdał sobie sprawę, że o ile Giertychowi, który przeszedł na drugą stronę, „rozszarpanie” już nie grozi, o tyle jego samego wyznania te stawiają w kłopotliwej sytuacji. Bo jedno z dwóch: albo Bosak brał udział z premedytacją w oszustwach Giertycha i działaniu na rzecz PO, albo też był na tyle niemądry, że przez całe lata nie zauważył, w jakiej grze uczestniczy. I myślał, że „dobry wujek” Mariusz Walter postanowił zrobić z niego gwiazdę TVN bezinteresownie.
Otóż w 2014 roku Bosak usiłował wówczas bagatelizować i pomniejszać znaczenie słów Giertycha: „Co do »rozwalenia rządu« to  Giertych post factum przypisuje sobie nadmierne »zasługi«. To była świadoma inicjatywa i decyzja Kaczyńskiego”. Ale kolejny twitterowy wpis Bosaka nie budował jego wiarygodności: „Giertych faktycznie miał lepszy kontakt z Tuskiem niż z Kaczyńskim, ale to się ułożyło w kadencji 2001–2005 i miało...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: