Koronawirusowa dyplomacja. Walka o wpływy pod płaszczykiem pomocy

Upadła potęga USA i paraliż UE to kolejne punkty operacji dezinformacyjnej. Pekin odwraca uwagę od własnej odpowiedzialności za pandemię, zaś Moskwa chce wykorzystać kryzys do zniesienia sankcji, pogłębienia różnic we wspólnocie zachodniej i skompromitowania instytucji takich jak NATO i UE.
 
Całujący chińską flagę prezydent Serbii, włoski minister witający na lotnisku rosyjskie samoloty wojskowe. Takie efektowne obrazki cieszą zarówno Moskwę, jak i Pekin. Oto Zachód sam sobie nie radzi, więc dostaje pomoc ze Wschodu. Mniejsza o to, że to żadna pomoc, lecz w 90 proc. komercyjne dostawy. Mniejsza o to, że chińskie testy zakupione przez Czechy i Hiszpanię do niczego się nie nadają, zaś rosyjska misja to wojskowi specjaliści mający za zadanie przede wszystkim zebrać jak najwięcej materiału do własnych badań – nie tylko nad lekiem na COVID-19, ale i nad nowymi rodzajami broni biologicznej. Do opinii publicznej zarówno tej chińskiej i rosyjskiej, jak i międzynarodowej, ma dotrzeć przesłanie, że to Chiny i Rosja są zdolne pomagać innym, podczas gdy USA skupiły się na własnych problemach, zaś UE jest decyzyjnie sparaliżowana. Celem tej „ofensywy wdzięku” ma być rozbicie Zachodu od środka, zwiększenie wpływów Rosji i Chin na świecie, wreszcie odwrócenie uwagi własnych społeczeństwa od skali problemu, jakim stała się tam pandemia.
 
Chińska „pomoc”
Przede wszystkim należy pamiętać, że to, co w ostatnich tygodniach wysyłają do Europy Chiny (czy to pomoc bezzwrotna, czy komercyjne dostawy), to tylko niewielka część wyposażenia do zwalczania epidemii, które poszło w styczniu i lutym z Zachodu do Chin. Komunistyczny reżim, nie licząc się z ofiarami wśród własnych obywateli i stosując drakońskie środki, zdołał w końcu zdusić epidemię. Teraz propaguje tezę, że świat powinien podziękować Chinom za walkę z koronawirusem, oraz podkreśla problemy innych państw, przede wszystkim demokratycznych. Pekin oferuje wszystkim...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: