Sztuczne płuca z drukarki 3D. Respirator za... 200 złotych

Grupa polskich inżynierów zaprojektowała respirator, który można stworzyć w ciągu kilkudziesięciu godzin przy użyciu drukarki 3D. Co więcej, koszt produkcji nie przekroczy… 200 złotych! Jednak zanim urządzenie zostanie dopuszczone do użytku, niezbędne jest przeprowadzenie wnikliwych i czasochłonnych testów.

W poprzednim numerze „GP”, w dziale Technika, opisywaliśmy, jak firmy specjalizujące się w druku 3D włączyły się w walkę z epidemią koronawirusa, produkując m.in. jednorazowe elementy niezbędne do funkcjonowania respiratorów, oprawki do gogli ochronnych, części do przyłbic medycznych, a nawet izolatki o rozmiarach średniej wielkości pokoju, w których osoby zarażone odbywały kwarantannę.
Polscy inżynierowie rozpoczęli także prace nad projektami, które pomogłyby w minimalizowaniu skutków pandemii COVID-19. Efekt jest oszałamiający. Grupa konstruktorów z krakowskiej firmy Urbicum opracowała projekt respiratora, który można wydrukować nawet na średniej jakości drukarce 3D. Co ciekawe, opracowanie koncepcji sztucznych płuc zajęło zaledwie dwa dni. VentilAid, bo tak nazwano urządzenie, pozbawione jest najpoważniejszej wady podobnych projektów, czyli konieczności stosowania trudno dostępnych i kosztownych elementów. Łączny koszt komponentów do respiratora z drukarki 3D wynosi zaledwie około 200 zł. Warto zaznaczyć, że krakowscy inżynierowie udostępnili w internecie kompletną dokumentację pierwszego prototypu VentilAid. Znajdują się w niej wszystkie informacje potrzebne do skonstruowania oraz uruchomienia sprzętu.
Twórcy sztucznych płuc zaznaczają, że respirator z drukarki 3D jest „ostatnią deską ratunku”. Na razie nie może być dopuszczony do użytku na terenie Polski i UE , gdyż nie posiada wymaganych atestów medycznych. Konieczne jest przeprowadzanie dalszych badań. 
Zaznaczmy, że dobiegają końca prace nad drugą wersją VentilAid. Projekt ten będzie różnił się od prototypu większą niezależnością źródeł zasilania, a przede...
[pozostało do przeczytania 2% tekstu]
Dostęp do artykułów: