Pacjent zero. Opozycja zero. Kto nie lubi sprawnego działania rządu

W środę 4 marca tuż po godzinie 8.00 rano minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że w naszym kraju odkryto pierwszy przypadek chorego na COVID-19. Pacjentem zero okazał się Mieczysław Opałka z Zielonej Góry, który był wcześniej na wycieczce w Niemczech. Procedury przy pierwszym pacjencie się sprawdziły.

Pacjent zerowy powinien dostać medal zasłużonego dla ochrony zdrowia – mówią eksperci. Rzeczywiście wszystko przebiegło gładko. 66-letni Mieczysław Opałka pochodzi z Cybinki pod Słubicami w województwie lubuskim. W niedzielę 1 marca wrócił z Niemiec z obszaru, na którym mógł być koronawirus. Gdy poczuł się gorzej, skontaktował się telefonicznie z lekarzem. Po wywiadzie został natychmiast przewieziony specjalną karetką na oddział zakaźny. W nocy z wtorku na środę został pierwszym w Polsce potwierdzonym przypadkiem pacjenta z koronawirusem. Natychmiast poddane kwarantannie zostały osoby, które mogły mieć kontakt z chorym. Objęła ona wszystkich, którzy podróżowali do Polski feralnym autobusem. Eksperci podkreślają, że procedury w tym wypadku zadziałały.  W środę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmieniła się narracja opozycji. 

Ataki za wirusa
Wcześniej opozycja nie oszczędzała rządowi ataków. Zaczęło się od fake newsa dotyczącego opłat za badanie na obecność koronawirusa. Jeden z szpitali podległych marszałkowi Adamowi Struzikowi i koalicji PO-PSL umieścił uchwałę, w której informuje, że koszt badania na koronawirusa to 500 zł. Te pieniądze miały z pewnością zniechęcić wszystkich, którzy nie są w grupie ryzyka i chorują na zwykłą grypę, a którzy bezpodstawnie podejrzewają u siebie wirusa z Wuhan. Mimo to opozycja postanowiła atakować. „Nowe 500+ według PiS! Badanie na koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie kosztuje dla osób nieubezpieczonych 500 złotych. Nie stać cię? To chodź po ulicach i zarażaj! Tak wygląda polityka środkowego palca wobec ochrony zdrowia” – napisał na...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: