Wyimaginowane represje wobec antyrządowych sędziów. Przeczytaliśmy „wstrząsający” raport Iustitii

„Represje jako metoda walki o przejęcie kontroli nad władzą sądowniczą i prokuraturą” – tak brzmi podtytuł obszernego raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Chodzi o drastyczne prześladowania rodem z Rosji czy Turcji? A może o dotkliwe grzywny – takie, na jakie sądy skazały niedawno choćby Natalię Nitek-Płażyńską, Sławomira Cenckiewicza czy Jana Śpiewaka? Nic z tych rzeczy – w raporcie Iustitii do „represji” zalicza się... uniewinnienie sędziego przed sądem dyscyplinarnym czy uszczypliwą uwagę Jarosława Kaczyńskiego z 2009 roku.

Dziesięć tysięcy zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, 6 tys. zł kosztów zastępstwa procesowego plus przeprosiny (przez miesiąc na Facebooku i Twitterze) za naruszenie dóbr osobistych Hansa G. – tak sędzia Małgorzata Zwierzyńska ukarała Natalię Nitek-Płażyńską za ujawnienie, że ów Niemiec obrażał w skandaliczny sposób polskich podwładnych. G. krzyczał m.in.: „Zabiłbym wszystkich Polaków, nie miałbym z tym problemu”, „nienawidzę Polaków; nie to, że ich nie lubię, nienawidzę ich. Oni wszyscy są cwelami i idiotami. Lepiej jest w Afryce. Jesteście gównem”.  

Represje twarde
Cierpienia Natalii Nitek-Płażyńskiej, która najpierw pracowała u Hansa G., a po ujawnieniu jego antypolskich wybryków została przez sąd boleśnie ukarana, to jednak najwyraźniej nic w porównaniu z „represjami”, jakie według Iustitii spadają za sprawą PiS na środowisko sędziowskie w Polsce. Z szumnie zapowiadanym raportem w tej sprawie, który opublikowano także w wersji anglojęzycznej, zapoznała się „Gazeta Polska”.
Dwie główne części opracowania to „Represje twarde” i „Represje miękkie”. Zacznijmy od tych pierwszych, brzmiących zdecydowanie groźniej. Ich ofiarą – według autorów raportu – padła m.in. Barbara Du Chateau, sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie. W programie „Czarno na białym” w TVN24 skrytykowała ona przeniesienie sędziego Jerzego Daniluka z Sądu Okręgowego w Lublinie do Sądu...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: