W mieście jednego artysty. Kraina Gaudíego

To było jego miasto. Tutaj zawsze czuł się najlepiej. Dlatego większość dzieł, które stworzył, projektował z myślą właśnie o tym miejscu. Dziś to miejsce wspomina go wyjątkowo dobrze. Jako oryginalnego starca, z długą, czarną brodą. Jako głęboko wierzącego ascetę i artystę z bożym pierwiastkiem do tworzenia.

– Tutaj chyba nie znają jesieni, co? – mieląc w dłoni wciąż zielony listek drzewa pomarańczy Paweł wyraźnie się rozmarza.
– Chyba nie... – odpowiadam, zajęty pochłanianiem widoków, które są przed nami. Paweł ma rację. W Barcelonie już niemal lato. Plus 20 stopni i te lśniące słońcem pomarańcze na drzewach. Opuszczamy metro na swojsko brzmiącej stacji Sagrada Família. To numer jeden na turystycznej mapie stolicy Katalonii. Nie trzeba znać drogi. Wystarczy pójść za tłumem.
Na pytanie o najsłynniejszą świątynię wzniesioną przez Gaudíego sami Katalończycy nie potrafią odpowiadać bez emocji. Z uśmiechem i szeroko otwartymi oczyma wykrzykują najbardziej wymyślne określenia: „Prześliczna”. „Dzieło sztuki”. „Szkatułka piękna”. „Najwspanialsza świątynia na ziemi”. Długo by wymieniać. Rzeczywiście, jedno Sagradzie trzeba oddać. Świątynia robi wrażenie. Przed główną, najsłynniejszą fasadą można stać, i stać, i stać... Mnogość szczegółów czy raczej surowość bryły? Monumentalizm czy lekkość? Kolejne minuty przemijają, a ja nadal nie wiem. I chyba o to chodziło Antonio Gaudíemu. Pewnie teraz siedzi gdzieś na chmurce i przypatruje się, jak to inni skrupulatnie wykańczają jego dzieło. A troszkę to już trwa. Budują przecież przeszło 130 lat (Gaudí zaczął w 1882 roku) i końca nie widać. Na placu budowy są nadal dźwigi. Ciężko zrobić dobre zdjęcie bez któregoś z nich w kadrze. Kiedy skończą? Chyba nieprędko, skoro sam Gaudí zwykł na podobne pytanie odpowiadać: „Mojemu Klientowi się nie śpieszy”.
Kościół Świętej Rodziny w Barcelonie, bo tak brzmi pełne tłumaczenie nazwy Sagrada Familia, to dzieło nad wyraz przemyślane. Praktycznie w...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: